Winiarze przegrali walkę z mrozem. "Pędy nie miały szans".

24 kwiecień 2024
Autor: 
Winiarze przegrali walkę z mrozem. "Pędy nie miały szans". Facebook/Fundacja Tłocznia

Załamanie pogody i kilka dni srogich przymrozków przyczyniło się do gigantycznych strat u winiarzy oraz sadowników. - Temperatura miejscami spadła do -7 stopni, młode pędy winorośli nie miały szans - napisała Fundacja Tłocznia. W czwartek do Zaboru przyjedzie wojewoda. 

Przez kilka ostatnich dni w lubuskich winnicach i sadach trwała nierówna walka z przymrozkami. Winiarze oraz sadownicy próbowali ochronić młode pędy roślin przed niszczącym mrozem. Niestety w nocy z poniedziałku na wtorek temperatura spadła do -7 stopni Celsjusza. - Młode pędy winorośli nie miały szans, niemal wszystkie wymarzły - napisała Fundacja Tłocznia. 

- Winiarze mają nadzieję, że za dwa, trzy tygodnie z krzewów odbiją zapasowe pędy z tzw. uśpionych oczek, ale nawet jeśli tak się stanie, nie jest to wcale pewne, zbiory w tym roku będą dużo mniejsze niż w poprzednich latach - dodano na stronie fundacji.

Wojewoda spotka się z winiarzami

- Sytuacja z ostatnich trzech nocy pokazuje, jak trudny i zdany na łaskę przyrody jest los winiarza. Podobna sytuacja spotkała też wielu rolników, sadowników - zaznacza Fundacja Tłocznia. Wojewoda lubuski Marek Cebula w rozmowie z przedstawicielami fundacji przekazał słowa wsparcia i potwierdził, że spotka się z winiarzami w najbliższy czwartek w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze. 

Przeczytaj też: Porażka Janusza Kubickiego. Jak głosowali mieszkańcy Przylepu?


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KN

Coś bym o sobie napisał, ale jeszcze to chwilę potrwa ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u