Alert RCB dla kolejnych miejsc w Lubuskiem. Bordowo na mapie regionu

16 maj 2024
Autor: 
Alert RCB dla kolejnych miejsc w Lubuskiem. Bordowo na mapie regionu Redakcja

Alert RCB trafił do mieszkańców części województwa lubuskiego. Chodzi o ekstremalne zagrożenie pożarowe. W lasach jest bardzo sucho.

Brak opadów deszczu i wysoka temperatura powietrza powoduje suszę w wielu miejscach Polski. Nie inaczej jest na terenie województwa lubuskiego. Od kilku dni w regionie obowiązuje najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego.

Lubuskie na specjalnej mapie przygotowanej przez Centrum Modelowania Meteorologicznego w pełni zaznaczone jest na bordowo. Oznacza to, że w regionie występuje ekstremalne zagrożenie pożarowe.

AlertRCBLubuskiePozar16.05.24 1

Zagrożenie pożarowe Lubuskie. "Alarmujące wieści!"

- Statystyki nie kłamią! Zagrożenie pożarowe rośnie. To alarmujące wieści. Gdy zobaczysz niepokojącą sytuację, na przykład podczas spaceru w leśnych ostępach, niezwłocznie alarmuj, dzwoniąc na nr 112 - podkreśla Ewelina Fabiańczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Dziś, 16 maja, zgodnie z danymi Instytutu Badawczego Leśnictwa z godziny 13:00 najgorsza sytuacja występuje obecnie w rejonie Nadleśnictwa Babimost, Żagań i Lipinki, gdzie wilgotność ściółki sięga 7,4 procent. Nieznacznie lepiej jest już w Nadleśnictwie Cybinka (7,8%) i Nadleśnictwie Krzystkowice (8,2%). To wilgotność mniejsza od wilgotności kartki papieru.

Alert RCB Lubuskie

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa po raz kolejny ostrzega przed pożarami. Alert RCB trafił dziś do osób znajdujących się na terenie powiatów krośnieńskiego, słubickiego oraz sulęcińskiego.

- UWAGA! Dziś i jutro (16/17.05) duże zagrożenie pożarowe w lasach. Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia dzwoń na 112 - takie SMSy zostały rozesłane przez RCB jeszcze przed południem.

Lasy wyjątkowo suche. "Wystarczy iskra, aby doszło do pożaru"

Ściółka w lesie jest bardzo sucha oraz podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Zachowujmy się odpowiedzialnie na terenach zielonych.

- Pamiętaj, że w lesie zabronione jest używanie ognia i wystarczy iskra, aby doszło do pożaru, zwłaszcza teraz kiedy zagrożenie rośnie! - zaznacza Ewelina Fabiańczyk z RDLP Zielona Góra.

Przeczytaj też: Pożar domu koło Krosna Odrzańskiego. W akcji 13 zastępów straży pożarnej (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u