Pijani kierowcy wpadli na akcji "Trzeźwy poranek". Wśród nich szoferzy ciężarówek

09 lipiec 2024
Pijani kierowcy wpadli na akcji "Trzeźwy poranek" Fot. KPP Żagań

Policyjna akcja "Trzeźwy poranek" na drogach w Żaganiu i okolicach. Zatrzymano trzech pijanych kierowców. Niechlubny rekordzista miał ponad dwa promile.

Trzeźwy poranek Żagań

W poniedziałek, 8 lipca, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego z Żagania od samego rana prowadzili działania "Trzeźwy poranek". Mundurowi byli obecni w różnych miejscach powiatu żagańskiego.

- Policjanci skontrolowali łącznie 314 kierujących. Niestety nie wszyscy okazali się trzeźwi. Kontrole ujawniły trzech kierujących, którzy jechali na "podwójnym gazie" - informuje sierż. sztab. Arkadiusz Szlachetko, rzecznik policji w Żaganiu.

Pijany kierowca Żagań

Niechlubnym rekordzistą dnia okazał się 49-latek zatrzymany w Gozdnicy. Mężczyzna jechał samochodem osobowym marki Citroen. W trakcie badania alkomatem wydmuchał ponad dwa promile alkoholu. Ponadto nie posiadał uprawnień do kierowania, a w trakcie kontroli nie wykonywał poleceń policjantów.

Byli też pijani kierowcy ciężarówek. Pierwszy, kierowca ciężarowego Mercedesa, wpadł w Bożnowie. 44-latek miał ponad 1,5 promila alkoholu. Kolejny został zatrzymany 55-letni kierowca pojazdu marki MAN. Ten znajdował się w stanie po spożyciu alkoholu, czyli miał poniżej 0,5 promila.

Jazda pod wpływem alkoholu - co grozi?

Przypominamy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo. Grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do nawet 15 lat. Ponadto kierowca musi zapłacić co najmniej 5 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Dodatkowo zgodnie z nowelizacją prawa kierowcy, który wydmuchają powyżej 1,5 promila, tracą swoje samochody.

Jazda w stanie po spożyciu alkoholu to z kolei wykroczenie. Wówczas kierowcy muszą liczyć się z grzywną od 50 do 5000 złotych i dopisaniem do swoich kont 15 punktów karnych. Ponadto grozi im zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Przeczytaj też: Wypadek pod Krosnem Odrzańskim. 15-latek rozbił się na motocyklu


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u