Korupcja w Wojsku Polskim. Zatrzymano trzy osoby

Korupcja w wojsku w Wędrzynie. CBA zatrzymało trzy osoby. Chodzi o przetargi. Prokurator nie wyklucza dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Wojsko Wędrzyn. Przestępczy proceder

Śledztwo prowadzone jest w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracownika cywilnego Wojska Polskiego w związku z organizowanymi przetargami. To starszy technik Sekcji Technicznego Utrzymania Nieruchomości z Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Wędrzynie. Swój proceder w celu osiągnięcia korzyści majątkowej prowadził od marca 2022 roku do grudnia 2023 roku.

– Zasiadając w komisjach udzielających zamówień i odbierających prace uczestniczył również w formułowaniu ofert przez firmę budowlaną. Mężczyzna przyjmował za autentyczne sfałszowane wcześniej dokumenty. Firma została założona na tzw. słupa, z inspiracji podejrzanego oraz przy współdziałaniu jego brata, który faktycznie zarządzał nią wraz z małżonką podejrzanego – informuje CBA.

Firma uzyskiwała od WOG zlecenia na wykonanie prac remontowo-budowlanych. Wartość zawartych umów wyniosła prawie 650 tysięcy złotych. Działania stanowiły szkodę dla interesu publicznego oraz prywatnego podmiotów, którym zamówienia nie zostały udzielone.

Korupcja w wojsku. Zatrzymano trzy osoby

W związku ze śledztwem w dniach 8 i 9 lipca funkcjonariusze CBA z Poznania zatrzymali na terenie województwa lubuskiego 3 mężczyzn. Wszyscy byli uwikłani w przestępczy proceder. Dodatkowo przeszukano ich domy w celu zabezpieczenia m.in. dokumentacji finansowo-księgowej oraz urządzeń elektronicznych.

– Z CBA czynności realizowali żołnierze z Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Wędrzynie. Dokonali oni przeszukań na terenie 45 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Zabezpieczyli dokumentację związaną z organizowanymi przez WOG postępowaniami, przesłuchiwali żołnierzy i pracowników wojska oraz udostępnili przewodnika z psem wyszkolonym do wyszukiwania banknotów – przekazuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Przestępczy proceder w wojsku. Możliwe kolejne zatrzymania

Wobec pracownika wojska zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 30 tysięcy złotych, zawieszenie w czynnościach służbowych, dozór policji oraz zakaz kontaktu z innymi podejrzanymi. Drugi mężczyzna ma dodatkowo poręczenie w kwocie 20 tys. zł, natomiast trzeciego zatrzymanego oprócz dozoru i zakazu kontaktowania się objęto zakazem opuszczania kraju. Ponadto zarzuty fałszowania dokumentów usłyszała też małżonka pracownika 45 WOG.

To pierwsza realizacja w tej sprawie. – Prokurator nie wyklucza dalszych zatrzymań – zaznacza CBA.

Przeczytaj też: Pijany kierowca wjechał w pracowników służby drogowej. Jest akt oskarżenia