Ognisko ptasiej grypy w Lubuskiem. Wyznaczono obszar zagrożony i zapowietrzony

28 sierpień 2024
Autor: 
Ognisko ptasiej grypy w Lubuskiem. Wyznaczono obszar zagrożony i zapowietrzony Fot. Pixabay, Powiat Świebodziński

Ognisko ptasiej grypy w województwie lubuskim. Wykryto je na fermie indyków koło Świebodzina. Służby wyznaczyły obszar zagrożony i zapowietrzony.

Ptasia grypa Świebodzin

Ptasia grypa na fermie indyków w miejscowości Chociule koło Świebodzina. Stwierdzono to na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 22 sierpnia. To 26 ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce od początku 2024 roku.

Główny Lekarz Weterynarii przekazuje, że w gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 14730 sztuk indyków rzeźnych. - Służby weterynaryjne przystąpiły do prac związanych z likwidacja ogniska HPAI - informuje Powiat Świebodziński.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku stwierdzenia wystąpienia wirusa HPAI Inspekcja Weterynaryjna musi wdrożyć wszelkie niezbędne środki w celu zwalczania choroby. Oznacza to, że wszystkie ptaki będą musiały zostać uśmiercone i przewiezione do zutylizowania. Jednocześnie całe gospodarstwo będzie musiało zostać bardzo dokładnie zdezynfekowane.

Ptasia grypa Lubuskie. Obszar zapowietrzony i zagrożony

Wojewoda lubuski Marek Cebula wydał już rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu świebodzińskiego oraz powiatu zielonogórskiego. I tak w promieniu 3 kilometrów od gospodarstwa wytyczony został obszar zapowietrzony, zaś w promieniu 10 km obszar zagrożony.

I tak za obszar zapowietrzony ptasią grypą uznaje się miejscowości Chociule, Lubogóra, Rudgerzowice, Świebodzin (południowa część) i Lubinicko (część miejscowości leżąca na zachód od drogi 303), a także Ołobok, Łąkie, Radoszyn, Darnawa.

Obszar zagrożony to miejscowości Niesulice, Rokitnica, Międzylesie, Skąpe, Pałck, Niekarzyn, Błonie, Borów, Wilkowo, Rozłogi, Ługów, Grodziszcze, Kupienino, Glińsk, Osogóra, Raków, Jeziory, Rosin, Podlesie, Kępsko, Rzeczyca, Lubinicko, Ojerzyce, Wolimirzyce, Kiełcze, Opalewo, Smardzewo, Przełazy, Mostki, Lubrza i w powiecie zielonogórskim Kalsk, Głogusz, Kije oraz Buków.

Przypominamy, że na obszarze zagrożonym zakazuje się między innymi wypuszczania ptaków na wybieg i wprowadzania nowych ptaków do gospodarstwa. Szczegółowe informacje: "Zasady ochrony drobiu przed chorobą".

Szczegółowa mapa poniżej. Obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) zaznaczono kolorem czerwonym, natomiast obszar zagrożony kolorem niebieskim.

Przeczytaj też: Wypadek w Zielonej Górze. Zderzenie dwóch ciężarówek


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Na portalu NewsLubuski.pl każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje. Bądź na bieżąco! Obserwuj NewsLubuski w Wiadomościach Google. Odwiedź nas także na Facebooku i YouTubie.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..





Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u