Za liczne przestępstwa wpadł po pościgu

15 grudzień 2015

Siedem zarzutów usłyszał 24-letni mieszkaniec Gubina, zatrzymany przez policjantów z Niemiec po pościgu transgranicznym, który zakończył się już po stronie polskiej. Mężczyzna jechał kradzionym VW Passat, w którym znajdowały się także skradzione ze sklepu wyroby alkoholowe i tytoniowe. Jako pasażer podróżował nieletni, który w chwili zatrzymania przebywał na ucieczce z placówki wychowawczej.

Wszystko rozegrało się w kilka godzin. W nocy z soboty na niedzielę (12/13 grudnia) dwóch młodych mężczyzn postanowiło ukraść zaparkowany w Krośnie samochód. Spłoszeni przez alarm, który załączył się w pojeździe, uciekli. Postanowili jednak zabrać inne auto. Skradzionym passatem, który wyceniono na 11 tysięcy złotych, oddalili się w kierunku Gubina. Tej nocy nie poprzestali jednak na jednej kradzieży. Zatrzymali się kilka kilometrów dalej, gdzie włamali się do sklepu spożywczego. Stąd znikają papierosy i alkohol różnych marek na sumę ponad dwóch tysięcy złotych. Istotnym dla sprawy był fakt, że właściciel skradzionego samochodu dość szybko zauważył brak pojazdu, o czym niezwłocznie powiadomił Policję. Informacja o skradzionym passacie niezwłocznie trafiła do systemów policyjnych oraz została przekazana wszystkim funkcjonariuszom, którzy w tym czasie pełnili służbę.

Dzięki posiadanym informacjom i profesjonalnemu podejściu policjantów, obaj mężczyźni kilka godzin od zdarzenia trafili w ręce stróżów prawa. Zatrzymani zostali po pościgu transgranicznym prowadzonym przez policjantów z Niemiec, zakończonym już po stronie polskiej. Jak się okazało zarówno kierowca jak i pasażer znajdowali się pod działaniem alkoholu. Ponadto tester wykazał, iż kierowca wcześniej zażywał amfetaminę. Posiadał również zakaz prowadzenia pojazdów. Jak ustalono, jeden z mężczyzn to 24-letni mieszkaniec Gubina. Drugi natomiast to 17-latek przebywający na ucieczce z placówki wychowawczej.

Na miejsce zatrzymania przyjechali także policjanci z Komisariatu Policji w Lubsku, którzy zabezpieczyli auto i przejęli zatrzymanych. W wyniku sprawdzenia pojazdu, ujawniono w nim uszkodzony zamek w drzwiach i stacyjce, śrubokręt, który ze wstępnych ustaleń służył mężczyznom do popełnienia przestępstwa oraz skradzione wcześniej ze sklepu wyroby tytoniowe oraz alkoholowe. Informacja o zatrzymaniu mężczyzn przekazana została policjantom z Krosna Odrzańskiego. Dalsze ich działania sprawiały, że w mieszkaniu starszego z zatrzymanych znajdują się rzeczy, które mogły pochodzić z wcześniejszych włamań do sklepów i pojazdów. Śledczy znaleźli również marihuanę. Wszystko wskazywało na to, że noc wcześniej /10/11 grudnia/ 24-letni mieszkaniec Gubina, także był na terenie Krosna Odrzańskiego. Mężczyzna podejrzewany jest o kradzież VW Passat, którego policjanci odnaleźli w rejonie miejscowości Wężyska oraz o włamania. Ze sklepów skradzione zostały głównie wyroby tytoniowe i alkoholowe o łącznej wartości ponad 8 tys. zł.

Mężczyzn zatrzymano do wyjaśnienia. 24-latka doprowadzono do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych, natomiast 17-latek do policyjnej izby dziecka. Podczas przesłuchania nieletni usłyszał dwa zarzuty, tj. zarzut kradzieży z włamaniem do pojazdu oraz kradzieży z włamaniem do sklepu. Natomiast dorosły usłyszał 7 zarzutów. Poza zarzutami kradzieży z włamaniem do pojazdów i sklepów, odpowie on również za kierowanie pod działaniem alkoholu i narkotyków, jazdę wbrew zakazowi kierowania pojazdami oraz posiadanie narkotyków.

Sprawą nieletniego zajmie się Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich, natomiast w przypadku dorosłego Sąd Rejonowy, przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej i zastosował wobec niego dwumiesięczny areszt. Dalsze czynności w sprawie pozwolą wyjaśnić wszystkie okoliczności zaistniałych zdarzeń.

 

 

 

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u