W szale okopali ciężarówkę – straty sięgają 10 tysięcy złotych

14 luty 2017

Nietrzeźwy uczestnik zabawy, potykając się wpadł pod przejeżdżający pojazd.

Nie odniósł obrażeń ale został zabrany na badania do szpitala. W akcie „zemsty” jego koledzy uszkodzili pojazd, pod który wpadł z własnej winy. Straty to około 10 tysięcy złotych. Policjanci ustalili i zatrzymali wandali, którzy teraz odpowiedzą za swój czyn przed Sądem.

Niechronieni użytkownicy dróg to przede wszystkim piesi i rowerzyści. Jest to grupa najbardziej zagrożonych uczestników ruchu. Podczas zdarzeń drogowych nie chroni ich bowiem poduszka powietrzna, nie ma kontrolowanej strefy zgniotu, która zmniejszyła by siłę i przyjęła uderzenie na siebie. W ich przypadku nawet podczas kontaktu przy niewielkiej prędkości może dojść do niefortunnego upadku, który może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze do zdarzenia dochodzi z winy kierującego pojazdem. Piesi także mogą być sprawcami tych zdarzeń.

Przykładem tego są dwa zdarzenia, które miały miejsce 12 lutego na drogach powiatu świebodzińskiego.

Pierwsze miało miejsce około godziny 20:00. Drogą W-276 poruszał się pieszy, było już ciemno, a droga była nieoświetlona. Pomimo obowiązku poza obszarem zabudowanym nie posiadał on elementów odblaskowych, które umożliwiały by dostrzeżenie go dla innych uczestników ruchu. Ponadto pieszy był nietrzeźwy. W jego organizmie było ponad 1,5 promila alkoholu. Tylko niesamowity refleks sprawił, ze kierowca dużego zestawu ciężarowego nie potrącił mężczyzny. Kiedy go dostrzegł, w ostatnim momencie zdołał skręcić i uniknąć zdarzenia. Manewr ten jednak spowodował, że uszkodził on lustro boczne pojazdu o przydrożne drzewo. Sprawca zdarzenia został przez policjantów ukarany dwoma mandatami karnymi. Pierwszy za spowodowanie kolizji drogowej, a drugi za brak elementu odblaskowego poza obszarem zabudowanym. Pamiętać należy dla własnego bezpieczeństwa, że warto być widocznym. Odblaski mogą uratować życie.

Drugie zdarzenie miało miejsce na odcinku drogi krajowej K-92 w środku miejscowości Wilkowo około godziny 22:00. Będący pod wpływem alkoholu (1,4 promila) 23-latek wybiegł po kłótni z dziewczyną z zabawy na której przebywał. Mężczyzna potknął się o chodnik i wpadł na ulicę tuż pod nadjeżdżający pojazd. Kierowca ciężarówki zdołał jednakże odbić i nie przejechać po nim. Sprawca nie odniósł obrażeń ale uderzył w prawy bok pojazdu i trafił na badania do szpitala. Już po odjeździe pogotowia dwóch innych uczestników zabawy postanowiło „zemścić się” za wymuszoną nieobecność ich kolegi atakując ciężarowe volvo, biorące udział w zdarzeniu. Skutkiem ich ataku są zniszczenia na ponad 2300 euro. W toku czynności policjanci ustalili obu sprawców. Pierwszy został zatrzymany w ten sam wieczór, a drugi następnego dnia. Obaj odpowiedzą za przestępstwo umyślnego zniszczenia mienia. Obu grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Ich potrącony kolega, również odpowie przed sądem ale za wykroczenie w postaci spowodowania kolizji drogowej.

KPP  Świebodzin

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.