Niezmiennie do najczęstszych przyczyn utonięć należy brawura i przecenianie swoich sił oraz umiejętności pływackich. To, często w połączeniu z alkoholem, doprowadza do nieszczęśliwych wypadków podczas odpoczynku nad wodą. Od 1 kwietnia życie straciło już 207 osób. W pierwszy weekend lipca utonęło aż 12 osób. Był najtragiczniejszy pod tym względem. W poniedziałek kolejne trzy.
MSWiA apeluje o rozsądek nad wodą
Pamiętajmy, by wypoczywając nad akwenami przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek. Przede wszystkim zadbajmy sami o nasze bezpieczeństwo i korzystajmy tylko ze strzeżonych kąpielisk. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych.
Aby promować bezpieczne zachowania wypoczywających nad wodą, MSWiA i służby już po raz drugi prowadzą kampanię „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Głównym celem tej informacyjno-edukacyjnej akcji jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niesie nieprzestrzeganie zasad bezpiecznego wypoczynku. Profilaktyczna akcja realizowana będzie do września w miejscach letniego wypoczynku dzieci i młodzieży (kolonie, obozy itp.), a także na piknikach, festynach i spotkaniach plenerowych.
Policja zachęca do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać m. in. informacje o zaobserwowanych tzw. „dzikich kąpieliskach”.
Źródło: MSWiA