Awaryjne lądowanie i pożar samolotu w Babimoście. Ćwiczyły służby ratownicze

05 październik 2018
Autor: 
Awaryjne lądowanie i pożar samolotu w Babimoście. Ćwiczyły służby ratownicze KMP Zielona Góra

Na lotnisku w Babimoście awaryjnie lądował samolot pasażerski, a po wylądowaniu doszło do pożaru silnika i podwozia – taką informację otrzymał dyżurny z Komisariatu Policji w Sulechowie. Na szczęście były to tylko ćwiczenia, jednak przeprowadzona akcja ratownicza, ewakuacja i opatrywanie rannych oraz współdziałanie służb były jak najbardziej realne. 

3 października 2018 r., dyżurny komisariatu Policji w Sulechowie otrzymał informację o tym, że w Porcie Lotniczym Zielona Góra – Babimost doszło do awaryjnego lądowania samolotu pasażerskiego, po którym doszło do pożaru silnika i podwozia. Dyżurny natychmiast skierował na miejsce zdarzenia wszystkich policjantów, którzy byli w służbie, a także poinformował o wypadku dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Na miejsce pojechał Naczelnik Wydziału Prewencji komisariatu w Sulechowie, który miał za zadanie dowodzić działaniami policjantów.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia, ale wszystkie działania podejmowane przez poszczególne służby były jak najbardziej realne. Dzięki temu,  gdyby kiedykolwiek doszło do podobnego zdarzenia, służby ratownicze współdziałające podczas ćwiczeń, będą mogły po analizie przebiegu zorganizowanej akcji, wyciągnąć wnioski, poprawić poszczególne elementy, tak aby w przyszłości uniknąć błędów.

Ćwiczenia zostały zaplanowane w taki sposób, aby jak najbardziej realnie przedstawić zaistniałą sytuację. Ratownicy mieli za zadanie ugasić pożar, na miejsce przyjechały także karetki pogotowia ratunkowego. Przeprowadzono wstępną segregację osób poszkodowanych, tzw. triage. Ponadto strażacy rozbili namiot w tych warunkach miał za zadanie służyć jako ambulatorium polowe, gdzie zaopatrywane były osoby lżej ranne.

Po zakończeniu ćwiczeń przedstawiciele służb współdziałających podczas akcji podsumowali ich przebieg i opracowali wnioski końcowe. Najważniejszym z nich jest pomysł, aby takie ćwiczenia organizować jak najczęściej, a najlepiej w miarę możliwości regularnie, bo tylko działania symulowane dają komfort i możliwość wyeliminowania ewentualnych błędów, poprawę komunikacji między służbami, na co w sytuacji rzeczywistego ratowania zdrowia i życia ludzkiego nie ma czasu.

Źródło: KMP Zielona Góra

 

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

 • Dwa pojazdy zderzyły się w Zielonej Górze. Jedno z aut wjechało na skarpę! (ZDJĘCIA)

  Dwa pojazdy zderzyły się w Zielonej Górze. Jedno z aut wjechało na skarpę! (ZDJĘCIA)

  Zderzenie dwóch pojazdów w Zielonej Górze. Na miejsce wezwane zostały służby. Szczęśliwie nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

 • Osobówka wjechała w pieszych na pasach w Zielonej Górze. Zobacz film!

  Osobówka wjechała w pieszych na pasach w Zielonej Górze. Zobacz film!

  Poważny wypadek na przejściu dla pieszych w Zielonej Górze. Kierująca osobówką potrąciła dwie osoby. Moment zdarzenia zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu.

 • Do strażackich komend trafiły tabletki z jodkiem potasu. "Jest to standardowa procedura"

  Do strażackich komend trafiły tabletki z jodkiem potasu. "Jest to standardowa procedura"

  Komendy Powiatowe Państwowej Straży Pożarnej otrzymały tabletki z jodkiem potasu. Powód? Sytuacja w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

 • Czy rozpoznajesz tego mężczyznę?

  Czy rozpoznajesz tego mężczyznę?

  Policjanci z Komisariatu II poszukują mężczyzny podejrzewanego o kradzież roweru marki KTM Streetmaster w nocy 30.06/01.07 z klatki schodowej bloku przy ulicy Rydza Śmigłego 66. Osoby, które rozpoznają mężczyznę na zdjęciach proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z komisariatem.

 • Podczas Winobrania uważaj na złodzieja!

  Podczas Winobrania uważaj na złodzieja!

  Przed zielonogórskimi policjantami ogromne wyzwanie – zabezpieczenie Winobrania i wszystkich imprez towarzyszących świętu naszego miasta, natomiast przed uczestnikami Winobrania także wyzwanie – nie dać się okraść kieszonkowcom.

 • Miała dwa i pół promila i jechała autem

  Miała dwa i pół promila i jechała autem

  Młodszy aspirant Zbigniew Dobija, policjant komendy miejskiej w Zielonej Górze pracujący na co dzień jako przewodnik psa służbowego udowodnił wczoraj tezę, że policjantem jest się 24 godziny na dobę, bez względu na to czy jest się w służbie czy też poza nią. Wracając po służbie do domu, jadąc samochodem zauważył i zatrzymał nietrzeźwą kierującą, która jak się później okazało, miała dwa i pół promila alkoholu w organizmie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi jej do 2 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u