Pożar lasu pod Buchałowem. Spłonęło 80 arów ścioły. Trwa akcja gaśnicza (ZDJĘCIA)

14 październik 2018
Autor: 
Pożar lasu pod Buchałowem. Spłonęło 80 arów ścioły Redakcja

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 14 października. Przed godziną 15:30 do dyżurnego operacyjnego zielonogórskich strażaków wpłynęło zgłoszenie o widocznym zadymieniu z lasu koło Letnicy i Buchałowa. Ogień rozprzestrzenił się na powierzchnię 80 arów. Prawdopodobnie było to podpalenie.

Zadymienie było widoczne około 1,5 km od najbliższych zabudowań w pobliżu linii wysokiego napięcia. Początkowo do zdarzenia zadysponowano zastęp straży pożarnej z Zielonej Góry oraz dwa zastępy ochotników z Koźli. Na miejsce przybył również leśniczy.

Dym szybko rozszedł się po całym oddziale leśnym, dlatego pożar ciężko było zlokalizować. Ponadto dojazd do miejsca zdarzenia był bardzo utrudniony. Strażacy dotarli do niego dopiero po kilkudziesięciu minutach poszukiwań. W międzyczasie do działań wysłano kolejny zastęp zawodowców oraz ciężki samochód gaśniczy z jednostki OSP w Świdnicy.

Na miejscu szybko pojawił się problem z wodą. W związku z brakiem hydrantów oraz punktów czerpania w pobliżu, środek gaśniczy dostarczano metodą dowożenia. Wyzaczone samochody uzupełniały swoje zbiorniki w Drzonowie i dostarczały wodę do zastępu gaśniczego ze Świdnicy, który podawał ją na poszczególne odcinki bojowe.

Strażakom w nieustannej walce z ogniem pomagali leśnicy. Przy pomocy ciągnika z podczepionym pługiem tworzyli oni pasy przeciwpożarowe, które zapobiegają dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. Ponadto chwilę przed godziną 17:00 w Drzonowie zorganizowano punkt czerpania wody. Na wiosce stanęła cysterna o pojemności 25 tys. litrów wody, która zasilała inne zastępy.

Sytuacja została opanowana około 17:30. Do tego czasu spłonęło 80 arów leśnej ścioły. Obecnie strażacy dogaszają i dokładnie przelewają pogorzelisko. Działania mogą potrwać nawet do godziny 20:00. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie podpalenie.

Godzina 20:15 - Zakończyły się działania gaśnicze. Strażacy wracają do swoich jednostek.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.