Raport PKBWL po katastrofie motoszybowca w Klikowie pod Żaganiem

29 październik 2018
Autor: 
Raport PKBWL po katastrofie motoszybowca w Klikowie pod Żaganiem Redakcja

Wracamy do wypadku motoszybowca, do którego doszło 8 sierpnia w kompleksie leśnym w podżagańskim Klikowie. Zdarzenia nie przeżył pilot statku powietrznego. Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała już raport wstępny dotyczący tego incydentu.

Pilot około godziny 11:48 wystartował motoszybowcem HPH 304 S Shark z lotniska w niemieckim Reinsdorf. Po ponad godzinie lotu ze względu na utratę wysokości pilot uruchomił odrzutowy silnik dolotowy i skierował statek powietrzny nad lasy w rejonie Klikowa. Później szybowiec dostał się prawdopodobnie w obszar powietrza opadającego z dużą prędkością, co spowodowało, że silnik nie dawał ciągu umożliwiającego wznoszenie.

Gdy mężczyzna przelatywał na małej wysokości brzegiem wycinki w lesie, lewe skrzydło szybowca zahaczyło o wierzchołki drzew i zostało wyhamowane. Wówczas maszyna rozpoczęła obrót do pozycji plecowej. Następnie lewe skrzydło zahaczyło o ziemię, a jego końcówka została wyłamana. Już po chwili kadłub szybowca mocno uderzył w drzewo kabiną pilota oraz prawą burtą.

W wyniku zdarzenia z drzewem pilot poniósł śmierć na miejscu, a szybowiec został doszczętnie zniszczony. Prócz przedstawicieli PKBWL na miejscu pracowało 5 zastępów straży pożarnej, kilka patroli policji oraz prokurator. - Musieliśmy wyciągnąć pilota z motoszybowca, a następnie zabezpieczyć wrak oraz wyciekające z niego paliwo - relacjonował st. kpt. Krzysztof Kominek, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Żaganiu.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u