Lubuskie: Wiele nieprawidłowości w escape roomach - jeden został zamknięty

08 styczeń 2019
Autor: 
Lubuskie: Wiele nieprawidłowości w escape roomach - jeden został zamknięty Gorzowianin.com

Po piątkowej tragedii, jaka wydarzyła się w jednym z escape roomów w Koszalinie, w której zginęło 5 nastolatek a jeden mężczyzna został ciężko ranny - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudzinski zlecił kontrole wszystkich obiektów prowadzących taką działalność na terenie kraju. Lubuska straż pożarna we współpracy z policją już tego samego dnia rozpoczęła działania mające na celu ustalenie adresów oraz potencjalnych właścicieli takich pomieszczeń. W sobotę, 5 stycznia przeprowadzono wnikliwe kontrole - co wykazały?

Po tej tragedii, która wydarzyła się w Koszalinie, jak wszyscy państwo wiecie, decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Joachima Brudzińskiego, zarządzone zostały natychmiastowe kontrole. - podaje Wojewoda Lubuski - Władysław Dajczak. Strażacy we wspólpracy z policją rozpoczęli od ustalenia lokalizacji takich instytucji a następnego dnia przeprowadzili wnikliwe kontrole, które miały za zadanie zapoznanie się z sytuacją bezpieczeństwa w takich pomieszczeniach. - W naszym województwie takie działania zostały podjęte natychmiast - dodaje Dajczak.

Takie czynności mają doprowadzić do sytuacji, w której ulegną zmianie przepisy prawa, które będą dostoswane do tego typu działalności. Do tej pory escape room mogliśmy zarejestrować tak, jak każdą firmę - w przypadku gdy posiadamy profil zaufany możemy to zrobić nie wychodząc z domu. Firmę rejestrujemy pod numerem 93.29.Z - jako pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna. Sekcja ta obejmuje szeroki zakres działalności kulturalnych, rozrywkowych i rekreacyjnych związanych z różnymi zainteresowaniami ogółu społeczeństwa. Co najgorsze nie musimy posiadać żadnych zezwoleń lub licencji. 

Strażacy już w sobotę, 5 stycznia przeprowadzili kontrole w 4 escape roomach na terenie województwa lubuskiego. - W tych 4 miejscach, to jest 3 w Zielonej Górze i 1 na terenie miasta Gorzów Wielkopolski, nastąpiły bardzo szczegółowe, skrupulatne kontrole, które miały na celu sprawdzenie zachowania bezpieczeństwa pożarowego a w szczególności odpowiednich warunków ewakuacji. - przekazuje bryg. Patryk Maruszak - Lubuski Komendant Wojewódzki PSP.

Komendant Miejski PSP w Gorzowie Wielkopolski, już w sobotę podjął decyzję administracyjną, aby z użytkowania wyłączyć jeden z łącznie 7 pokoi zagadek, który był użytkowany niezgodnie z przeznaczeniem budynku. Był urządzony na poddaszu w części nieużytkowej, w której po pochylni można było wejść na strych - gdzie odbywała się zabawa. - Niestety nie jest to zgodne ze sztuką budowlaną, nie są zachowane odpowiednie warunki ewakuacji w zwiazku z tym to pomieszczenie zostało wyłączone z eksploatacji decyzją administracyjną. - informuje bryg. Maruszak. Co do pozostałych lokalizacji a także tych pokoi, które pozostały w użytku - trwa postępowanie administracyjne.

7 stycznia, Komendant Miejski PSP w Zielonej Górze podjął decyzję administracyjną o wyłączeniu z eksploatacji całej działalności gospodarczej tj. 3 pokoi przy ulicy Groetgera w Zielonej Górze. - Nieprawidłowości, które zostały stwierdzone, na podstawie których wyłączono te lokale to są warunki zagrożenia życiu, warunki przy których mogą wystąpić problemy w ewakuacji, zaniżone wysokości klatek schodowych oraz występowanie materiałow palnych na drogach ewakuacyjnych. - przekazuje bryg. Patryk Maruszak.

Podczas przeprowadzania kontroli strażacy nałożyli również dwa mantady karne po 500 złotych każdy. 

Dodatkowo Wojewoda zapowiedział przeprowadzenie kontroli w innych miejscach uczęszczanych przez dzieci i młodzież - Tragedia, która wydarzyła się w Koszalinie nakazuje mieć na uwadze miejsca rozrywki dla dzieci i młodzieży. Dla nas bezpieczeństwo jest priorytetem w każdym wymiarze dlatego postaramy się zwracać uwagę również na inne miejsca, np.: sale zabaw.

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u