Nocna ewakuacja rannych, amerykańskich żołnierzy na lotnisku w Babimoście (ZDJĘCIA)

28 luty 2019
Nocna ewakuacja rannych, amerykańskich żołnierzy na lotnisku w Babimoście Fot. Lotnisko Zielona Góra - Babimost

Jeden z największych samolotów transportowych świata C-17 Globemaster z zespołem medycznym i wyposażeniem do transportu rannych wylądował w nocy z poniedziałku na wtorek na lotnisku w Zielonej Górze - Babimoście. Ewakuowano amerykańskich żołnierzy, którzy byli ranni po wypadku na DK 18 w pobliżu Bolesławca.

W niedzielę, 24 lutego, około godziny 14:20 na drodze krajowej numer 18 na wysokości 62 kilometra, doszło do wypadku drogowego z udziałem pojazdu typu Bus. Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu otrzymując zgłoszenie o około 6 osobach poszkodowanych na miejsce zdarzenia zadysponował łącznie 7 zastępów straży pożarnej. Po przybyciu pierwszych zastępów, strażacy potwierdzili, że samochód Renault Trafic wypadł z drogi, a poza pojazdem znajdowało się 7 osób w tym 6 było poszkodowanych. Kierujący Działaniem Ratowniczym prowadząc wstępną segregację tzw. Triage - wytypował 2 poszkodowanych do podjęcia natychmiastowej pomocy ratującej życie. 

W nocy z 25 na 26 lutego na płycie lotniska Zielona Góra - Babimost wylądował jeden z największych samolotów transportowych świata C-17 Globemaster, jest to ciężki wojskowy samolot transportowy produkowany przez Boeinga i wchodzący w skład sił powietrznych NATO. Może przewozić maksymalnie 134 żołnierzy lub 48 rannych na noszach oraz maksymalnie 77 ton ładunku. Samolotem ewakuowani zostali amerykańscy żołnierze - ranni po niedzielnym wypadku na DK 18 w pobliżu Bolesławca. Na pokładzie statku na poszkodowanych oczekiwał już wyspecjalizowany personel medyczny wraz z niezbędnym wyposażeniem. 

Samolot zabrał poszkodowanych żołnierzy do bazy w Ramstein. Jest to największa amerykańska baza lotnicza w Europie oraz siedziba Dowództwa Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie.

Fot. Lotnisko Zielona Góra-Babimost, KP PSP Bolesławiec

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.