Sprawa prowadzona była przez policjantów zwalczających przestępczość korupcyjną z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz Prokuraturę Rejonową w Gorzowie Wlkp. Żmudne ustalenia śledczych pozwoliły na dotarcie do wiedzy, która mówiła o bezprawnych praktykach lekarki wykonującej usługi stomatologiczne w latach 2011-2014. W tym czasie 63-lenia dentystka z województwa lubuskiego wykonała wiele zabiegów stomatologicznych. Śledczy ustalili, że ponad 630 z nich odbyło się z naruszeniem przepisów prawa.
Lekarka poświadczała nieprawdę w dokumentacji kierowanej do Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednym słowem wyłudzała refundację świadczeń medycznych. Robiła to pomimo, że wcześniej pobierała już opłatę od pacjentów, których leczyła w gabinecie prywatnym. Były również wnioski za usługi, których nie wykonano w ogóle, albo za inne niż te, o których zwrot się zwracała. Część z dokumentacji zawierała również dane personalne osób, które już nie żyły. W bezprawny sposób kobieta wzbogaciła się w tym czasie o ponad 160 tys. zł czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu.
Materiał dowodowy zgromadzony przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp oraz śledczych z Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wlkp. był bardzo obszerny. Ale jednocześnie precyzyjnie wykazywał, że 63-letnia lekarka wykonywała usługi wbrew warunkom kontraktu wyłudzając refundację świadczeń medycznych. Działania te czynione były z pełną premedytacją, gdzie pokrzywdzonym był Narodowy Fundusz Zdrowia, a co za tym idzie skarb państwa. Kobieta została skazana na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat i obowiązek zapłaty ponad 160 tys zł. na NFZ. Przedstawione zarzuty oparto o art. 271 Kodeksu Karnego czyli poświadczenia nieprawdy.
Co istotne, wpływ na uniknięcie takich bezprawnych zachowań medyków, ma każdy z nas. - Od kilku lat funkcjonuje Zintegrowany Informator Pacjenta, jako ogólnopolski serwis, dający każdemu pacjentowi możliwość dostępu do informacji o udzielonych mu usługach i ich kosztach. Bez wychodzenia z domu, po wcześniejszej rejestracji i uzyskaniu kodów dostępu, można się zalogować w systemie i monitorować usługi z naszym udziałem. To z pewnością duża przeszkoda dla osób, które w opisany wyżej sposób mogłyby bezprawnie się wzbogacać. - dodaje nadkom. Marcin Maludy - Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.