Z jakimi problemami ludzie dzwonią na numer alarmowy 112?

20 wrzesień 2019
Autor: 
Z jakimi problemami ludzie dzwonią na numer alarmowy 112? KPP Nowa Sól

Zdarza się, że na numer alarmowy 112 dzwonią osoby, które przedstawiają fikcyjne sytuacje. Do wielu takich interwencji w trybie pilnym kierowany jest patrol, którego interwencja w rzeczywistości nie jest potrzebna. Policjanci otrzymują także wiele zgłoszeń dotyczących problemów, którymi mogą zająć się inne służby lub instytucje. Zastanów się, czy sprawa, z którą dzwonisz wymaga interwencji Policji! W tym czasie pomoc mundurowych może być komuś naprawdę potrzebna.

Kilka zgłoszeń, do których „na sygnale" udali się policjanci:

- „Proszę o pilny przyjazd patrolu. Potrzebuję pomocy, moja żona jest agresywna, demoluje mieszkanie, w ręku trzyma nóż. Boję się, że zrobi mi krzywdę".

Po przyjechaniu na miejsce policjanci zastali w domu tylko zgłaszającego. Na ziemi było porozrzucanych kilka przedmiotów. Funkcjonariusze ustalili, że małżeństwo jest w trakcie rozwodu. Żona przebywa w innym mieście, a małżonek wpadł na pomysł, że otrzyma od policjantów notatkę z interwencji, którą będzie mógł przedłożyć w sądzie. Jak też podkreślał: „Chodzi mi o kilka słów, że byliście, że widzieliście bałagan w mieszkaniu żebym w sądzie miał jakiś dowód".

- „Do mojego mieszkania weszła obca osoba i nie chce z niego wyjść. Boję się, że coś mi zrobi. Chyba chce mnie okraść. Przyjedźcie szybko!".

Policjanci na miejscu zastali ogólny nieład w mieszkaniu, porozstawiane kieliszki, butelki po alkoholu oraz siedzącego w fotelu mężczyznę. Zgłaszający zażądał, aby kolega postawił „coś" do picia. Gdy ten odmówił, mężczyzna postanowił pozbyć się z mieszkania niechcianego już gościa wzywając do tego patrol Policji.

- „Nie ma mnie w domu, jestem w delegacji. Do mojej dziewczyny wszedł mężczyzna i zagroził jej bronią. Ja go znam i wiem, że jest narwany. Ona wysłała mi sms-a, żebym coś zrobił, to zadzwoniłem do was. Jedźcie szybko! Wiem, że ten gość jest bardzo niebezpieczny".

Po przybyciu na miejsce okazało się, że zgłaszający (były partner kobiety) jest zazdrosny i nie potrafi pogodzić się z faktem, że jego była już dziewczyna jest w nowym związku i nie ma zamiaru wracać do poprzedniego partnera. Mężczyzna myślał, że może Policja nakłoni kobietę do zmiany zdania.

Policja nigdy nie bagatelizuje sytuacji, w których ktoś może być narażony na utratę życia lub zdrowia. Zawsze z wielką starannością sprawdzane są wszystkie niepokojące sygnały. Czasami do jednego zdarzenia skierowanych zostaje wiele osób wyposażonych w specjalistyczny sprzęt. Niestety zbyt często zdarzają się zgłoszenia, do których wzywana jest Policja, a interwencja mundurowych nie jest potrzebna. Funkcjonariusze informują i przestrzegają przed nieuzasadnionym wzywanie służb. Wywołanie niepotrzebnej czynności, czy wprowadzenie w błąd organów porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 złotych. Informacje nieprawdziwe w poważniejszych, nieuzasadnionych zdarzeniach, narażają na odpowiedzialność karną.

Przed wybraniem numeru alarmowego warto zastanowić się, czy sprawa, z którą dzwonisz wymaga interwencji Policji. Dzięki temu osoby, które pilnie potrzebują pomocy zostaną obsłużone bezzwłocznie.

Źródło: mł. asp. Renata Dąbrowicz – Kozłowska - Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

 • Senator Wadim Tyszkiewicz zaprasza do współpracy lubuską młodzież

  Senator Wadim Tyszkiewicz zaprasza do współpracy lubuską młodzież

  Senator Wadim Tyszkiewicz zaprasza młodych ludzi do rozwijania swoich umiejętności i zdobywania wiedzy w pracy parlamentarnej. Zaproszenie dotyczy młodzieży stawiającej pierwsze kroki, ale już z pewną wiedzą, w dziedzinie prawa, informatyki czy dziennikarstwa.

 • Czy rozpoznajesz tego mężczyznę?

  Czy rozpoznajesz tego mężczyznę?

  Policjanci z Komisariatu II poszukują mężczyzny podejrzewanego o kradzież roweru marki KTM Streetmaster w nocy 30.06/01.07 z klatki schodowej bloku przy ulicy Rydza Śmigłego 66. Osoby, które rozpoznają mężczyznę na zdjęciach proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z komisariatem.

 • Podczas Winobrania uważaj na złodzieja!

  Podczas Winobrania uważaj na złodzieja!

  Przed zielonogórskimi policjantami ogromne wyzwanie – zabezpieczenie Winobrania i wszystkich imprez towarzyszących świętu naszego miasta, natomiast przed uczestnikami Winobrania także wyzwanie – nie dać się okraść kieszonkowcom.

 • Już niedługo odbędzie się Lubuski Festiwal Whisky i Alkoholi Mocnych!

  Już niedługo odbędzie się Lubuski Festiwal Whisky i Alkoholi Mocnych!

  W Zielonej Górze już od lat obchodzone jest popularne Winobranie, czyli wielka impreza o międzynarodowym zasięgu. Co jasne, przypada ona na pierwszą połowę września. Jest to zupełnie wyjątkowy czas, kiedy kończą się wszelkie prace wykonywane w okresie zbiorów winorośli. W województwie lubuskim jest to szczególnie ważny czas, gdyż region ten słynie z największej liczby winiarzy!

 • Most w Milsku przeszedł próby obciążeniowe. Inwestycja ma być gotowa jesienią

  Most w Milsku przeszedł próby obciążeniowe. Inwestycja ma być gotowa jesienią

  Dziś odbyło się próbne obciążenie mostu w Milsku. To jedna z ważniejszych prób eksploatacyjnych, która polega na zbadaniu, jak zachowuje się konstrukcja poddana obciążeniom.

 • Miała dwa i pół promila i jechała autem

  Miała dwa i pół promila i jechała autem

  Młodszy aspirant Zbigniew Dobija, policjant komendy miejskiej w Zielonej Górze pracujący na co dzień jako przewodnik psa służbowego udowodnił wczoraj tezę, że policjantem jest się 24 godziny na dobę, bez względu na to czy jest się w służbie czy też poza nią. Wracając po służbie do domu, jadąc samochodem zauważył i zatrzymał nietrzeźwą kierującą, która jak się później okazało, miała dwa i pół promila alkoholu w organizmie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi jej do 2 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u