Łoś wpadł do kanału ściekowego w Zielonej Górze. Akcja ratownicza trwała blisko 6 godzin!

29 wrzesień 2019
Łoś wpadł do kanału ściekowego w Zielonej Górze. Akcja ratownicza trwała blisko 6 godzin! Redakcja

Pokaźnych rozmiarów łoś wpadł do kanału ściekowego łącza pomiędzy Łężycą i Przylepem, zielonogórskimi dzielnicami Nowe Miasto.

Trwająca blisko 6 godzin akcja służb zakończyła się sukcesem i zwierzę powróciło na wolność!

W niedzielę, 29 września, około godziny 13:30 do dyżurnego operacyjnego Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Zielonej Górze wpłynęło zgłoszenie od zaniepokojonej rowerzystki. Kobieta, jadąc wzdłuż kanału ściekowego była świadkiem jak łoś, wybiegając z lasu wpada do kilkumetrowego rowu z nieczystościami. Na miejsce zdarzenia udał się jeden zastęp straży pożarnej. Po wstępnym rozpoznaniu okazało się, że zwierzę nie potrafi samodzielnie wyjść z opresji, do działań zadysponowano kolejne dwa zastępy straży pożarnej. Zdecydowano również o zawiadomieniu lekarza weterynarii oraz Biura Ochrony Zwierząt.

Strażacy wspólnymi siłami stworzyli prowizoryczny podest z drzew oraz dywanu, po którym łoś mógłby wyjść na powierzchnię. Kolejnym problemem okazało się zachęcenie łosia, aby udał się do odległego o ponad 500 metrów pomostu. Strażacy błyskawicznie znaleźli rozwiązanie. Początkowo przy użyciu szybkiego natarcia, a następnie odcinka gaśniczego podawano prąd wody w kierunku zwierzęcia, aby zmusić je do przemieszczenia się. Po kilkudziesięciu minutach łoś doszedł do przygotowanego pomostu, jednak nie był skory z niego skorzystać. Podjęto decyzję o próbie uśpienia zwierzęcia. 

Niestety mimo wysiłku i zaangażowaniu strażaków oraz weterynarza spłoszone zwierzę uciekło z powrotem wzdłuż kanału ściekowego do miejsca, w którym do niego wpadło. Mijała 3 godzina działań. Podjęta została decyzja o uwiązaniu liny do poroży łosia. Tutaj kolejny raz wiele osób mogło zobaczyć na własne oczy zaangażowanie, poświecenie oraz profesjonalizm zielonogórskich strażaków. W niespełna kilka minut udało się zaplątać linę o poroże. Akcja ratownicza wkroczyła w decydującą fazę. Strażacy wyznaczyli strefę niebezpieczną oraz pilnowali, by w pobliżu akcji nie było żadnych osób postronnych.

Jeden koniec liny był zaplątany w poroże łosia zaś drugi podczepiono do samochodu gaśniczego. Po kilku minutach łoś był już na powierzchni. Środek usypiający musiał zostać podany domięśniowo lub dożylnie przy użyciu igły ze strzykawka. Niebywałą zwinnością i profesjonalizmem wykazał się lekarz weterynarii, który po kilkunastu minutach podał pierwszą dawkę środka usypiającego. Na miejscu działań oczekiwał już transport dla łosia. 

Około godziny 19, nieprzytomny łoś został załadowany na przyczepę. Podjęto decyzję o pilnym transporcie zwierzęcia w okolice Nowej Soli, gdzie na łonie natury będzie mógł w spokoju powrócić do pełnej sprawności. I tak zakończyła się trwająca blisko 6 godzin akcja ratownicza.

Niestety zwierzęta bardzo często wpadają do tego kanału ściekowego, zazwyczaj są to sarny. Strażacy przyznają, że łoś trafił im się po raz pierwszy.

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.