500 strażaków i blisko 90 pojazdów w akcji. Wielkie ćwiczenia "Park Mużakowski 2019" (ZDJĘCIA)

05 październik 2019
Autor: 
500 strażaków i blisko 90 pojazdów. Wielkie ćwiczenia "Park Mużakowski 2019"

To ogromny sprawdzian strażackich umiejętności. Na terenie gminy Przewóz (Nadleśnictwo Wymiarki) odbyły się duże ćwiczenia straży pożarnej. Manewry miały na celu przeprowadzenie akcji gaśniczej oraz koordynację działania służb w przypadku wielkopowierzchniowego pożaru lasu.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że pożar powstał w nocy z 4 na 5 października na skutek celowego podpalenia. Nad ranem do akcji zadysponowane zostały lokalne siły i środki z jednostek PSP, jak i OSP, których działania wspomagali pracownicy Lasów Państwowych. Pomimo podjętych działań, bardzo duży pożar dynamicznie rozprzestrzeniał się w kierunku Parku Mużakowskiego oraz stwarzał realne zagrożenie dla miasta Łęknica i Bad Muskau.

Decyzją Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wielkopolskim na miejscu zdarzenia powołany został sztab wspomagający Kierującego Działaniem Ratowniczym. Jednocześnie do akcji wysłana została część Wojewódzkiej Brygady Centralnego Odwodu Operacyjnego składająca się z kilku kompanii gaśniczych z powiatu zielonogórskiego, krośnieńskiego, świebodzińskiego oraz kompania pojazdów gaśniczych ZOSP RP. Dodatkowo do działań zaangażowani zostali strażacy z Niemiec.

Po przegrupowaniu sił i środków i dojeździe wyznaczonych zastępów do punktu koncentracji sztab akcji wypracował koncepcję planowanych działań gaśniczych. Akcja została podzielona na kilka odcinków bojowych. Przy jednym z akwenów wodnych stworzony został punkt czerpania wody. Strażacy przy wykorzystaniu agregatów pompowych wysokiej wydajności podawali środek gaśniczy do rozstawionych zbiorników, z których to woda była kolejno przetłaczania przez samochody gaśnicze rozstawione co około 60 metrów do stanowisk gaśniczych znajdujących się przy czole pożaru.

Celem manewrów było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań gaśniczych oraz współdziałania podczas rozbudowanych akcji ratowniczo-gaśniczych. Dodatkowo sprawdzano umiejętność prowadzenia korespondencji radiowej między poszczególnymi odcinkami bojowymi a sztabem akcji. Dla wszystkich była to możliwość zdobycia doświadczenia na wypadek realnej sytuacji.

Fot. Redakcja, OSP Świdnica, OSP Trzebiechów

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u