Agenci CBA w urzędzie marszałkowskim. Firma wyłudziła blisko 1,4 milionów

20 marzec 2020
Autor: 
Agenci CBA w urzędzie marszałkowskim Fot. CBA

Beneficjent unijnego dofinansowania mógł wyłudzić około 5 milionów złotych z funduszy unijnych. Kontrola CBA była prowadzona przez kilka miesięcy. Sprawa trafiła do prokuratury.

Agenci poznańskiego CBA od czerwca 2018 r. do stycznia 2019 r. prowadzili kontrolę wsparcia finansowego udzielonego spółce Global Trade Mash sp. z o.o. sp. k. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

Firma miała realizować projekt z zakresu biodetoksyfikacji odpadów drewnianych impregnowanych olejem kreozotowym. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w zadaniu takie drewno po unieszkodliwieniu trucizn miałoby służyć jako paliwo lub komponent do produkcji paliw.

Środki wykorzystano niezgodnie z przeznaczeniem

Spółka wydatkowała pieniądze na cele w większości niezgodne z ich przeznaczeniem. Narażali przy tym na szkodę finansową głównego podwykonawcę badań, czyli Główny Instytut Górnictwa, który faktycznie realizował usługi badawcze zlecone przez spółkę.

Beneficjent wprowadzał pieniądze do obrotu z wykorzystaniem łańcucha transakcji. Firma nabywała od działających w porozumieniu z nią firm, towary i usługi za kwoty wielokrotnie przekraczające ich wartość. Przedsiębiorstwa wystawiały na rzecz spółki faktury dokumentujące sztucznie zawyżone koszty, umożliwiając tym samym wyłudzanie przez nią pieniędzy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Firma wyłudziła blisko 1,4 milionów

W toku dalszych czynności CBA udaremniło niekorzystne rozporządzenie mieniem urzędu szacowane na ponad 2,6 mln złotych. Wszystko zakończyło się złożeniem 28 lutego 2020 r. do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstw na szkodę urzędu marszałkowskiego oraz Głównego Instytutu Górnictwa.

Wyniki kontroli CBA wskazują, że działania spółki Global Trade Mash spowodowały szkodę w majątku urzędu na kwotę blisko 1,4 mln złotych.

Przeczytaj też: Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w gorzowskim szpitalu

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u