Ruszają wielkie, międzynarodowe ćwiczenia „Rzepin 2025”. W akcji będzie prawie 400 strażaków z Polski i Niemczech. Manewry obejmują symulacje różnych zdarzeń, w tym wielkopowierzchniowego pożaru lasu.
Rzepin. Ruszają wielkie ćwiczenia straży pożarnej
W województwie lubuskim rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia „Rzepin 2025”, które przez dwa dni będą testować gotowość służb ratowniczych z Polski i Niemiec. Lokalizacja działań to obszar w pobliżu Leśnej Bazy Lotniczej Lasów Państwowych w Rzepinie. Na jej terenie mieści się punkt stacjonowania sił i środków oraz sztab, który docelowo będzie wspomagał kierującego działaniem ratowniczym.
W ćwiczeniach bierze udział blisko 400 ratowników, w tym 80 strażaków z Niemiec. Docelowo zaangażowane zostaną także siły Lasów Państwowych, w tym m.in. samoloty gaśnicze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo z News TV:
Międzynarodowa współpraca ratownicza – Polska i Niemcy ramię w ramię
Wspólne działania prowadzą Państwowa Straż Pożarna oraz niemiecka Federalna Służba Ratownictwa Technicznego (THW). Ćwiczenia Rzepin 2025 to przykład skutecznej współpracy polsko-niemieckiej w zakresie ochrony ludności i środowiska.
Wśród zastępów biorących udział w manewrach wyróżnić można m.in. moduł pomp wysokiej wydajności HCP „Gorzów” (1 z 4 w Polsce). Składają się na niego wydzielone siły i środki z różnych komend PSP województwa lubuskiego. To moduł, który może być wykorzystywany przede wszystkim do działań powodziowych, ale też jako wsparcie przy dostarczaniu wody na duże odległości np. w przypadku dużych pożarów lasów.
Straż pożarna Lubuskie. Ćwiczenia Rzepin 2025
Organizatorem manewrów jest Lubuski Komendant Wojewódzki PSP we współpracy z RDLP w Szczecinie i Zielonej Górze oraz Landową Szkołą Ochrony Przeciwpożarowej i przed Katastrofami (LSTE) z Eisenhüttenstadt. Ich głównym celem jest doskonalenie z zakresu gaszenia pożarów wielkopowierzchniowych lasów i współdziałanie w trakcie rozbudowanych akcji ratowniczo-gaśniczych.
Ćwiczenia „Rzepin 2025” realizowane są w ramach projektu „Lepiej zapobiegać niż ratować”, współfinansowanego przez Program Współpracy INTERREG VI A BB-PL 2021-2027. Dla wszystkich będzie to możliwość zdobycia doświadczenia na wypadek realnej sytuacji.
Przeczytaj też: Dramatyczna akcja służb pod Zieloną Górą. Przyleciał śmigłowiec LPR (ZDJĘCIA)