Atak nożowniczki w V LO w Zielonej Górze. Czy 16-latka będzie odpowiadać jak dorosła?

30 wrzesień 2020
Autor: 
Atak nożowniczki w V LO w Zielonej Górze. Czy odpowie jak dorosła? Redakcja

Nie milkną echa po napaści, która rozegrała się w V LO w Zielonej Górze. 16-letnia uczennica z nożami w ręku raniła trzy nastolatki. Jaka kara spotka napastniczkę? Wszystko zależy od Sądu Rodzinnego, który zdecyduje czy będzie odpowiadała jak osoba nieletnia czy jak dorosła.

Wtorkowy poranek, 29 września, z pewnością na długo zostanie w pamięci uczniów oraz nauczycieli zielonogórskiej "piątki". Dzień wcześniej jedna z uczennic zamieszczała w aplikacji Snapchat niepokojące wpisy. Czytamy w nich m.in.: "Jutro dokładnie o tej porze zacznie się rzeźnia", "Jutro podłogę pokryje krew".

Około godziny 9:00 dziewczyna z nożami w ręku zaatakowała trzy przypadkowe uczennice. - Dwie mają rany pleców, a jedna rozcięty łuk brwiowy. Obrażenia nie zagrażają ich życiu - mówiła podinsp. Małgorzata Barska, rzeczniczka policji w Zielonej Górze.

Czy będzie odpowiadać jak dorosła?

Jeszcze tego samego dnia nastolatka trafiła do komendy policji. Tam funkcjonariusze przy obecności rodziców przeprowadzali z nią potrzebne czynności. Teraz wszystko zależy od Sądu Rejonowego w Zielonej Górze.

Sędzia Tomasz Holeniewieski wydał już oświadczenie w tej sprawie. Poinformował, że nieletnia nie przebywa na wolności, natomiast o dalszym toku postępowania zadecyduje Sąd Rodzinny. Dopiero on podejmie decyzję, czy nieletnia będzie odpowiadała jak sprawca dorosły. Sąd będzie też uprawniony m.in. do podjęcia decyzji o tymczasowym umieszczeniu nieletniej w schronisku dla nieletnich.

Jak mówił na antenie TVN24 rzecznik Prokuratury Okręgowej Zbigniew Fąfera, może być taka sytuacja, że 16-latka odpowie jak dorosła. Osobiście uważał jednak, iż obecnie nie ma przesłanek, żeby traktować ją jak dorosłą. Nigdy nie popadała w konflikt z prawem oraz nie jest zdemoralizowana, wręcz przeciwnie. - To bardzo dobra uczennica, skryta i cicha - podkreślał.

Lekcje odbywają się normalnie

Dziś wszystkie klasy rozpoczęły zajęcia od spotkań z wychowawcami wraz z pedagogiem i psychologiem. Dalej wszystko odbywało się już zgodnie z planem.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u