Ewakuacja pensjonariuszy DPS w Zielonej Górze. W akcji pomaga straż i wojsko (ZDJĘCIA)

04 październik 2020
Ewakuacja DPS w Zielonej Górze Redakcja

Ewakuacja Domu Pomocy Społecznej "Dom Kombatanta" w Zielonej Górze. Z placówki wywiezionych zostanie około 170 osób. Akcję zarządził wojewoda lubuski.

Największe problemy w miejskim DPS zaczęły się tydzień temu, gdy wybuchło w nim ognisko koronawirusa. Na niedzielę, 4 października, COVID-19 zakażonych jest 72 pensjonariuszy (dwie osoby są hospitalizowane) oraz 26 pracowników.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podkreślał, że koronawirus został przyniesiony przez personel. W piątek zareagował na sytuację i wysłał do Domu Kombatanta 12 żołnierzy. Ośmiu do pomocy w funkcjonowaniu placówki oraz czterech do pobierania wymazów. Polecił też prezydentowi Januszowi Kubickiemu, by zwiększył personel.

Ewakuacja zielonogórskiego DPS

Wczoraj odbyło się pilne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Na spotkaniu analizowano wszystkie możliwe scenariusze rozwoju sytuacji w DPS. Poważnie brano pod uwagę możliwość ewakuacji pensjonariuszy.

Dziś zapadła oficjalna decyzja. Wojewoda zarządził o ewakuacji zakażonych z Domu Kombatanta. Pensjonariusze mają trafić do m.in. do szpitala jednoimiennego w Gorzowie Wielkopolskim. Lecznica decyzją wojewody ma zabezpieczyć 70 łóżek dla pacjentów. Zarząd poinformował jednak, że obecnie jest w stanie przyjąć 30 osób, bo jest problem z kadra medyczną.

Ponadto pisma od wojewody wpłynęły do szpitala w Torzymiu. Służby wojewody poinformowało lecznicę, że powinni liczyć się z przyjęciem aż 95 pacjentów. Niebawem zapadnie decyzja czy seniorzy będą mogli trafić też do szpitala w Zielonej Górze.

Ze wstępnych informacji wynika, że w akcji ewakuacyjnej będzie brało udział około 200 strażaków i żołnierzy oraz duże siły policji. Pensjonariusze będą przewożeni karetkami pogotowia w około 30-minutowych odstępach. Na terenie DPS rozstawiono już kilka specjalnych namiotów.

"Mogliśmy uniknąć tej sytuacji"

Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak zwołała specjalną konferencję. - Mogliśmy uniknąć tej sytuacji. Mieliśmy tylko jednego zakażonego. Niestety pan prezydent, który odpowiada za Dom Kombatanta, lekceważył te informacje. Nie wiem, jak się dzisiaj pan prezydent czuje, który ogłaszał w tym czasie swoje sensacyjne komentarze na temat "koronaściemy" - podkreślała.

Kierownik oddziału zakaźnego szpitala w Zielonej Górze dr. Jacek Smykał zwrócił uwagę, że ewakuacja DPS oznacza, iż wszystkie łóżka "covidowe" w województwie lubuskim zostaną zajęte.

Godzina 14:20 - Praktycznie wszystko jest już dopięte na ostatni guzik. Wkrótce z "Domu Kombatanta" do szpitala jednoimiennego w Gorzowie Wielkopolskim wyjazdą pierwsi zakażeni.

Przeczytaj też: Zielona Góra: Wypadek na weselu. Kula dyskotekowa spadła na kobietę (ZDJĘCIA)Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u