Perswazją zniechęcali rolników do licytacji. Zostali zatrzymani przez CBŚP

14 lipiec 2016

3 członków zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się ustawianiem przetargów na dzierżawę gruntów rolnych w województwie lubuskim zatrzymali policjanci CBŚP z Zielonej Góry.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty: utrudniania przeprowadzenie przetargu i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci CBŚP ustalili, że rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne mieli możliwość powiększenia posiadanego areału do 300 ha. Wystarczyło wziąć udział w przetargu ograniczonym. Mogli to zrobić rolnicy zameldowani i prowadzący swoje gospodarstwa na terenie gminy lub z nią sąsiadujących z gruntami przeznaczonymi do przetargu.

Funkcjonariusze rozpracowali mechanizm działania grupy. Przestępczy proceder polegał na udaremnieniu dostępu rolnikom indywidualnym do przetargów. Członkowie grupy perswazją zniechęcali indywidualnych rolników do licytacji. Doprowadziło to do wykorzystania lokalnych rolników jako tzw. "słupy". Mieli oni dzierżawić grunty za jak najniższą stawkę za hektar. W zamian za niepodbijanie ceny oferowano kwoty od 2 do 3 tys. złotych. Natomiast w zamian za odstąpienie lub niepodbijanie stawki dzierżawy, oferowano nawet 200 tys. złotych do podziału.

Policjanci zatrzymali 3 mężczyzn, w wieku od 24 do 57, mieszkańców województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Usłyszeli już zarzuty: utrudniania przeprowadzenie przetargu i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Jeden będzie podpisywał policyjny dozór, drugi zapłacił poręczenie majątkowe.

Sprawa jest rozwojowa. Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze. (CBŚP)

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.