Szpital w Zielonej Górze złożył wniosek o kasę z Funduszu Medycznego. Lecznica chce dostać blisko 15 milionów na przebudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Śmiało można stwierdzić, że Szpitalny Oddział Ratunkowy jest sercem szpitala. Jak sama nazwa wskazuje, jest to oddział służący do ratowania zdrowia i życia pacjentów. To właśnie tutaj trafiają osoby transportowane przez karetki pogotowia czy śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. To miejsce, w którym medycy z reguły muszą podjąć najszybsze, a zarazem najtrudniejsze decyzje.
SOR w Zielonej Górze doczeka się remontu?
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze zamierza w najbliższym czasie przebudować Szpitalny Oddział Ratunkowy. W tym celu lecznica złożyła wniosek w konkursie na pozyskanie środków z Funduszu Medycznego, którym dysponuje Ministerstwo Zdrowia. Placówka chce uzyskać blisko 15 milionów złotych.
– Od wielu lat po jego stworzeniu oddział ratunkowy nie był dofinansowywany w takiej skali. Mam nadzieję, że projekt będzie oceniony pozytywnie – podkreśla Sebastian Ciemnoczołowski, specjalista do spraw rozwoju szpitala.
Jak ma zmienić się zielonogórski SOR? Mowa tu przede wszystkim o przebudowie istniejącego układu, co pozwoli na zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów. Dodatkowo zmodernizowane zostanie podziemie od samego wejścia od strony ulicy Wazów. To wszystko na potrzeby obszaru przyjęć i segregacji, triażu pacjentów oraz gabinetów zabiegowych.
Ma być też nowy sprzęt
Inwestycja, którą chce zrealizować szpital w Zielonej Górze, ma objąć także zakup nowego wyposażenia na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Chodzi tu między innymi o wymianę wyeksploatowanego już tomografu komputerowego i centrali monitorującej z kardiomonitorami. W planach jest też zakup mobilnego aparatu RTG, aparatu USG oraz systemu kompresji klatki piersiowej.
Przebudowa pozwoli doposażyć też wdrożony już system TOPSOR, czyli Tryb Obsługi Pacjenta w SOR. To system segregacji pacjentów w zależności od stanu zdrowia. Dzięki temu po wstępnej ocenie pacjenta zostaje mu nadany priorytet przyjęcia, na przykład czerwony (natychmiastowe przyjęcie), pomarańczowy (przyjęcie do 10 minut) oraz żółty (czas oczekiwania do 1 godziny). Możliwe są także kolory zielony i niebieski, które oznaczają, że pacjent nie wymaga pilnej interwencji personelu medycznego.
Przeczytaj też: Policjanci z Zielonej Góry w jeden dzień zatrzymali trzy prawa jazdy za prędkość