Kolejna Jadłodzielnia w Zielonej Górze

04 marzec 2023
Kolejna Jadłodzielnia w Zielonej Górze Sebastian Cielecki

3 marca w Zielonej Górze została otwarta nowa, trzecia już Jadłodzielnia. Dwie pozostałe znajdują się przy ulicy Moniuszki i na Zaciszu. 

Jadłodzielnia powstała z inicjatywy ruchu Foodsharing Polska.

- Chodzi o niemarnowanie. Nie kupujemy do niej pożywienia, a korzystamy z tego, czego sklepy już nie sprzedadzą lub osoby prywatne nie przejedzą. Znaczy to tyle, że jedzenie pojawia się w Jadłodzielni kiedy ktoś ma go za dużo i chce się nim podzielić aby nie zmarnować. Dzieląca się żywnością ograniczasz ilość powstających odpadów, dbasz o środowisko. Myślisz o innych mieszkańcach - informuje organizatorka i założycielka Jadlodzielni w Zielonej Górze, Anna Duciewicz-Kaczmarek.

Pierwsza jadłodzielnia powstała w sierpniu 2017 roku na ul. Moniuszki na terenie Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. To z tej korzysta najwięcej osób. Kolejna na Osiedlu Zacisze przy ul. Pożyczkowej 24. Trzecia lokalizacja już oficjalnie otwarta mieści się na os. Pomorskim 13 przy wejściu do biblioteki filia nr 2 (obok poczty). Jadłodzielnia powstała przy zaangażowaniu wielu osób prywatnych, firm zielonogórskich i firmy z Wrocławia. W powstanie jadłodzielni zaangażował się także Radny Miasta Zielona Góra Wiesław Kuchta oraz mieszkańcy Mariusz Załucki i Mateusz Irla.

Twórczyni teorii foodsharingu w Zielonej Górze apeluje o zgłaszanie się wolontariuszy.

- Jeśli czas i chęci pozwolą, możecie zostać wolontariuszami i odbierać nadwyżki jedzenia. W tym celu odezwijcie się na profilu społecznościowym Jadlodzielnia Zielona Góra lub do założycielki Anny Duciewicz-Kaczmarek. Oprócz tego możecie zawsze umyć Jadłodzielnię, będziemy bardzo wdzięczni! Sporadycznie zakładamy też zrzutki internetowe, możecie sprawdzić czy akurat jakaś nie trwa. Jeśli np. prowadzicie sklep i wymieniacie lodówkę witrynową na nową i nie macie czego zrobić z poprzednią, która nadal jest sprawna, chętnie ją przygarniemy. Jeżeli natomiast dysponujecie busem- będzie czym ją przewieźć! A może jesteście typem majsterkowicza i chętnie zbudowalibyście obudowę na Jadłodzielnie stojące na zewnątrz? Sposobów jest naprawdę wiele!


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u