MY POLACY! Przyszłość Kościoła katolickiego w Polsce.

Lubuscy dziennikarze, Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy zapraszają na wirtualne spotkania z najważniejszymi politykami z kraju i regionu.

Tadeusz Krupa to były Prezes i Redaktor Naczelny Radia Zachód. Jak sam informuje, po zniszczeniu niezależności mediów publicznych przez PiS, w 2006 roku przeszedł do mediów prywatnych. Był nominowany do Polsko Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Arkadiusz Olszowy był m.in. dziennikarzem Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa.

– Dajemy wolną i bezpieczną przestrzeń do dyskusji na tematy wszystkim bliskie i ważne. Zapraszamy do dołączania do rozmowy na żywo – informują Lubuszanie.

W spotkaniu na żywo można uczestniczyć poprzez pierwsze radio twitterowe #Radio Wolna PL, w każdy wtorek o godz. 21.00. Gośćmi dziennikarzy byli już m.in. Marszałek Elżbieta Anna Polak, Senator Wadim Tyszkiewicz, Leszek Miller a ostatnio Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu, Prezes „TAK! Dla Polski”, Członek Zarządu Związku Miast Polskich.

Poza wymienionymi dziennikarzami Redakcję tworzą także: Witold Pronobis, doktor nauk humanistycznych, publicysta, dziennikarz. Pracował w Radiu Wolna Europa. Autor programów o tematyce historycznej. Anna Kacprzyk, absolwentka psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, HR business partner, autorka świetnych programów w cyklu „Rozmowy Ani” o tematyce społecznej i dyskusji o stanie polskiej psychiatrii Mateusz Żurek, entuzjasta sportu i miłośnik filmów, autor wysoko ocenianych programów sportowych w cyklu „Sportowe Gadki”

Dziś punkt widzenia na rolę i poczynania Kościoła katolickiego z pozycji Jezuity Krzysztofa Mądela.

Przyszłość Kościoła katolickiego zależy od tego, jak sam Kościół będzie postrzegał współczesnego katolika ze wszystkimi jego zasobami i problemami. Diagnoza musi odnosić się do różnorodności i aktualnych potrzeb każdej społeczności, a nie do założeń kontrreformacji, stawiając dogmaty i prawo kanoniczne przed życiem duchowym i codziennymi troskami.

Wysłuchaj także archiwalnego odcinka. O kobietach w judaizmie opowiada Mateusz Blicharz, lokalny przewodnik wycieczek Śladami Cadyków Ger, strażnik pamięci o Żydach mieszkających w Górze Kalwarii.

Kobieta w judaizmie ma wysoki status. Jako opiekunka ogniska domowego i strażniczka tradycji, posiada ważniejsza rolę niż mężczyzna, który studiuje Torę. To kobieta wychowuje przyszłe pokolenia, przekazuje tradycję i ma wiele innych obowiązków, przez co zwolniona jest z wielu nakazów, nałożonych na mężczyzn.