Lubuscy dziennikarze, Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy zapraszają na wirtualne spotkania z najważniejszymi politykami z kraju i regionu.
Polskie Gilead, to rzeczywistość upodabniana do sytuacji w dystopijnej Republice Gilead z powieści Margaret Atwood z 1985 roku „Opowieści podręcznej”. Restrykcje ograniczające wolność człowieka, odbierane krok po kroku prawa kobiet, ustawy zagrażające zdrowiu i bezpieczeństwu obywateli, to pomysły władzy, przeciwko którym przeciwstawił się Strajk Kobiet. Twarz kobiety zasłoniętej maseczką z błyskawicą stała się symbolem protestów po wydanym 22 października 2020 roku Orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa do aborcji. To spowodowało, że na ulice w większości polskich miast wyszły kobiety, a razem z nimi wspierający ich mężczyźni. Protesty dały kobietom niesamowitą energię i poczucie wspólnego celu. Strajk Kobiet zmobilizował się w ponad 150 miastach w Polsce, gdzie 90% z nich, to miejscowości mniejsze niż 50 000 mieszkańców. Pospolite ruszenie kobiet byłoby możliwe na fali Czarnego Protestu w 2016 roku. Jedną z inicjatorek i liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, a także Międzynarodowego Strajku Kobiet jest aktywistka społeczna i polityczna – Marta Lempart. Nie boi się wypalenia, jest pracoholiczką i ma tego pełną świadomość. Cały czas działa w obronie praw człowieka, w obronie niezależnego sądownictwa czy w obronie praw osób z niepełnosprawnością. Wskazuje również, jak polskie prawo krzywdzi tęczowe rodziny. Obecne działania Strajku Kobiet zostały skierowane do osób uciekających przed wojną w Ukrainie, ponieważ tego wymaga sytuacja. Marta Lempart mówi, ze prawo nie może krzywdzić obywateli, przepisy muszą nadążać za życiem, a Polska jest dla nas wszystkich, z wolnymi sądami, wolnymi mediami i wolnymi wyborami.
Zapraszamy do odsłuchania rozmowy na temat całego spektrum działania Strajku Kobiet i postulatów Rady Programowej, roli polskiej młodzieży w procesie zachodzących zmian społecznych, a także znaczenia wszelkich inicjatyw i ruchów społecznych, szczególnie tych najbardziej wpływowych, zakorzenionych w środowiskach lokalnych.
Tadeusz Krupa to były Prezes i Redaktor Naczelny Radia Zachód. Jak sam informuje, po zniszczeniu niezależności mediów publicznych przez PiS, w 2006 roku przeszedł do mediów prywatnych. Był nominowany do Polsko Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Arkadiusz Olszowy był m.in. dziennikarzem Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa.
– Dajemy wolną i bezpieczną przestrzeń do dyskusji na tematy wszystkim bliskie i ważne. Zapraszamy do dołączania do rozmowy na żywo – informują Lubuszanie.
W spotkaniu na żywo można uczestniczyć poprzez pierwsze radio twitterowe #Radio Wolna PL, w każdy wtorek o godz. 21.00. Gośćmi dziennikarzy byli już m.in. Marszałek Elżbieta Anna Polak, Senator Wadim Tyszkiewicz, Leszek Miller a ostatnio Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu, Prezes „TAK! Dla Polski”, Członek Zarządu Związku Miast Polskich.
Poza wymienionymi dziennikarzami Redakcję tworzą także: Witold Pronobis, doktor nauk humanistycznych, publicysta, dziennikarz. Pracował w Radiu Wolna Europa. Autor programów o tematyce historycznej. Anna Kacprzyk, absolwentka psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, HR business partner, autorka świetnych programów w cyklu „Rozmowy Ani” o tematyce społecznej i dyskusji o stanie polskiej psychiatrii Mateusz Żurek, entuzjasta sportu i miłośnik filmów, autor wysoko ocenianych programów sportowych w cyklu „Sportowe Gadki”