MY POLACY! Polskie Gilead - Marta Lempart

28 maj 2023
Autor: 
MY POLACY! Polskie Gilead - Marta Lempart

Lubuscy dziennikarze, Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy zapraszają na wirtualne spotkania z najważniejszymi politykami z kraju i regionu.

Polskie Gilead, to rzeczywistość upodabniana do sytuacji w dystopijnej Republice Gilead z powieści Margaret Atwood z 1985 roku "Opowieści podręcznej". Restrykcje ograniczające wolność człowieka, odbierane krok po kroku prawa kobiet, ustawy zagrażające zdrowiu i bezpieczeństwu obywateli, to pomysły władzy, przeciwko którym przeciwstawił się Strajk Kobiet. Twarz kobiety zasłoniętej maseczką z błyskawicą stała się symbolem protestów po wydanym 22 października 2020 roku Orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa do aborcji. To spowodowało, że na ulice w większości polskich miast wyszły kobiety, a razem z nimi wspierający ich mężczyźni. Protesty dały kobietom niesamowitą energię i poczucie wspólnego celu. Strajk Kobiet zmobilizował się w ponad 150 miastach w Polsce, gdzie 90% z nich, to miejscowości mniejsze niż 50 000 mieszkańców. Pospolite ruszenie kobiet byłoby możliwe na fali Czarnego Protestu w 2016 roku. Jedną z inicjatorek i liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, a także Międzynarodowego Strajku Kobiet jest aktywistka społeczna i polityczna - Marta Lempart. Nie boi się wypalenia, jest pracoholiczką i ma tego pełną świadomość. Cały czas działa w obronie praw człowieka, w obronie niezależnego sądownictwa czy w obronie praw osób z niepełnosprawnością. Wskazuje również, jak polskie prawo krzywdzi tęczowe rodziny. Obecne działania Strajku Kobiet zostały skierowane do osób uciekających przed wojną w Ukrainie, ponieważ tego wymaga sytuacja. Marta Lempart mówi, ze prawo nie może krzywdzić obywateli, przepisy muszą nadążać za życiem, a Polska jest dla nas wszystkich, z wolnymi sądami, wolnymi mediami i wolnymi wyborami.

Zapraszamy do odsłuchania rozmowy na temat całego spektrum działania Strajku Kobiet i postulatów Rady Programowej, roli polskiej młodzieży w procesie zachodzących zmian społecznych, a także znaczenia wszelkich inicjatyw i ruchów społecznych, szczególnie tych najbardziej wpływowych, zakorzenionych w środowiskach lokalnych.

Tadeusz Krupa to były Prezes i Redaktor Naczelny Radia Zachód. Jak sam informuje, po zniszczeniu niezależności mediów publicznych przez PiS, w 2006 roku przeszedł do mediów prywatnych. Był nominowany do Polsko Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Arkadiusz Olszowy był m.in. dziennikarzem Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa.

- Dajemy wolną i bezpieczną przestrzeń do dyskusji na tematy wszystkim bliskie i ważne. Zapraszamy do dołączania do rozmowy na żywo – informują Lubuszanie.

W spotkaniu na żywo można uczestniczyć poprzez pierwsze radio twitterowe #Radio Wolna PL, w każdy wtorek o godz. 21.00. Gośćmi dziennikarzy byli już m.in. Marszałek Elżbieta Anna Polak, Senator Wadim Tyszkiewicz, Leszek Miller a ostatnio Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu, Prezes "TAK! Dla Polski", Członek Zarządu Związku Miast Polskich.

Poza wymienionymi dziennikarzami Redakcję tworzą także: Witold Pronobis, doktor nauk humanistycznych, publicysta, dziennikarz. Pracował w Radiu Wolna Europa. Autor programów o tematyce historycznej. Anna Kacprzyk, absolwentka psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, HR business partner, autorka świetnych programów w cyklu „Rozmowy Ani” o tematyce społecznej i dyskusji o stanie polskiej psychiatrii Mateusz Żurek, entuzjasta sportu i miłośnik filmów, autor wysoko ocenianych programów sportowych w cyklu "Sportowe Gadki"


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u