W jednym z archiwalnych wydań audycji Radia Wolna PL z cyklu „My, Polacy”, podjęliśmy próbę zgłębienia zagadki naszego kalendarza świąt państwowych. Zwróciliśmy uwagę na nieobecność daty, która by upamiętniała zwycięstwo nad komunizmem, daty która mogłaby świętować triumf demokracji i wolności.
Dzień Niepodległości 2023
Refleksję tę rozpoczęliśmy od chwili historycznej – przypomnieliśmy moment, gdy Joanna Szczepkowska 4 czerwca 1989 roku z uśmiechem ogłosiła Polsce i światu, że komunizm w naszym kraju dobiegł końca. To wydarzenie, utożsamiane z odzyskaniem wolności i wstępem do demokratycznych przemian, wciąż wywołuje emocje i dyskusje o jego znaczeniu.
Podczas audycji prowadzonej przez dr Witolda Pronobisa oraz Arkadiusza Olszowego, zanurzyliśmy się w głębię historyczną 4 czerwca, szukając przyczyn, dla których ta data zasługuje na miano wyjątkowego dnia w najnowszej historii Polski. W kontrze do 11 listopada – obchodzonego jako Narodowe Święto Niepodległości – rozważyliśmy argumenty, czy to właśnie 4 czerwca nie powinno być nowym symbolem naszej suwerenności.
Dyskusja rozszerzyła się o to, jak bardzo historia wpływa na naszą narodową tożsamość i czy nie nadszedł czas, aby rozszerzyć nasze kolektywne pamięci o nowe daty, które również miały niebagatelny wpływ na kształtowanie drogi Polski do wolności. To nie tylko kwestia ustanowienia nowego święta, ale przede wszystkim dialogu o tym, jakie wartości chcemy przekazać przyszłym pokoleniom Polaków.
Czy więc 4 czerwca powinien zastąpić 11 listopada? Czy potrzebujemy nowego dnia świętowania, który w pełni oddaje ducha przełomowych zmian w naszym kraju? Odpowiedzi na te pytania poszukiwaliśmy w audycji „Jedenasty czy czwarty”.
Zachęcamy do odsłuchania tej audycji i dołączenia do nas w refleksyjnej podróży przez najnowszą historię Polski. Rozważania te, bez wątpienia, dostarczą wielu inspiracji do przemyśleń o naszej przeszłości, teraźniejszości i kierunku, w którym jako naród zmierzamy.
Radio Wolna PL to pierwsze radio twitterowe, którego współzałożycielami byli Anna Kacprzyk absolwentka psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, autorka między innymi audycji „Rozmowy Ani” i „Granice Polskie” oraz Mateusz Żurek prowadzący audycje o tematyce sportowe, czuwający również nad stroną techniczną w realizacji audycji. Ponad rok temu do tego grona dołączyli lubuscy dziennikarze Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy, autorzy audycji „My Polacy”.
Tadeusz Krupa to były Prezes i Redaktor Naczelny Radia Zachód. Po niszczeniu niezależności mediów publicznych przez PiS, przeniósł się do mediów prywatnych. Otrzymał nominację do Polsko Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.
Arkadiusz Olszowy to były dziennikarz Radia Zielona Góra i redaktor Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa.
W skład redakcji wchodzą również Witold Pronobis, historyk autor wielu książek i publikacji, były dziennikarz Radia Wolna Europa i tam szef działu prasy podziemnej. Zespół uzupełnia Max Fuller pomysłodawca cyklicznej audycji „Granice Polskie”
Wirtualne spotkania z politykami, autorytetami i ciekawymi osobami kraju i regionu. odbywają się na żywo na platformie Twitter i są bezpieczną przestrzenią do dyskusji na tematy ważne dla nas wszystkich. W spotkaniach tych gościli już m.in. Marszałek Elżbieta Anna Polak, Senator Wadim Tyszkiewicz, Prezydent Sopotu Jacek Karnowski nieżyjący już Profesor Paweł Śpiewak, Profesor Wojciech Sadurski, dr Hanna Machińska czy Agnieszka Holland oraz wiele innych osób. Oprócz tego w radiu nagrywane są liczne reportaże, relacje i wywiady.
Audycje Radia Wolna PL znaleźć można na platformach Spotify, Tuneln Radio, Google Podcasts, Apple Podcasts i na YouTube