Jak pomóc jeżom w potrzebie? Poznaj kilka ciekawostek na ich temat

11 listopad 2023
Autor: 
Jak pomóc jeżom w potrzebie? Poznaj kilka ciekawostek na ich temat AdobeStock

To mali przyjaciele ogrodników. Są tak urocze, że coraz więcej osób decyduje się na to, żeby trzymać je we własnym domu! Jeże na pewno są bardzo pożyteczne, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać, w szczególności, kiedy za oknem robi się coraz zimniej. Jak pomóc dzikim jeżom?

Bywa tak, że jeże potrzebują pomocy człowieka. Warto pamiętać o tym, że są one aktywne głównie nocą, więc jeżeli zobaczysz je za dnia, wtedy powinieneś działać.

Jeż wymaga natychmiastowej interwencje weterynaryjnej, kiedy nie rusza się, nie zwija się w kulkę, jest ranny albo się dusi. To samo dotyczy porzuconych młodych jeżyków. One także potrzebują natychmiastowej pomocy, ponieważ same nie przetrwają.

Przywitaj jeże w swoim ogrodzie

1. W swoim ogrodzie możesz zostawić nieco gałązek, liści czy kawałków drewna, ponieważ to budulec jeżowego gniazda.

2. Nie dokarmiaj jeży przez cały rok, a na pewno nie rób tego późną jesienią! Niestety, ale w ten sposób możesz przedłużyć zapadnięcie w zimowy sen. Jeżeli masz pod opieką jeża w potrzebie, wtedy możesz mu podać, np. karmę dla kota oraz świeżą wodę.

3. Prace ogrodowe wykonuj bardzo ostrożnie! Zanim zgrabisz liście, sprawdź, czy nie skrył się w nich jeż. Zwierzak może się też zagnieździć w komorach wentylacyjnych. W takiej sytuacji może wymagać pomocy i wyciągnięcia.

4. Jeż raczej sobie nie poradzi, jeżeli wpadnie do przydomowego stawu albo basenu. To dlatego zbiorniki wodne należy zabezpieczyć.

5. Dbaj o siebie i środowisko. Nie używaj środków chemicznych w swoim ogrodzie, ponieważ zwiększasz ryzyko zatrucia chemikaliami. Lepiej korzystać z naturalnych sposobów na szkodniki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Zielona Góra. Rocznica wywalczenia przez Polki praw wyborczych

Czy jeże są pożyteczne i inne ciekawostki

1. Jeże nie są szkodnikami, za to mogą okazać się bardzo pomocne. Zjadają ślimaki, chrząszcze czy gąsienice, a więc pomagają w ogrodzie.

2. To prawdziwe śpiochy! W ciągu doby mogą spać nawet osiemnaście godzin.

3. Jeże europejskie hibernują w trakcie zimy. To dlatego tak ważne jest to, aby pomóc im znaleźć bezpieczne schronienie, zanim przyjdą mrozy.

4. W Pensylwanii posiadanie jeża w domu jest… Nielegalne!

5. Kiedy jeż zwinie się w kolczastą kulkę, musi pozostać w miejscu. To nieprawda, że może się turlać.

6. Jeż ma pokaźne uzębienie i aż 44 zęby.

7. Samica chroni swoje potomstwo przed drapieżnikami. Musi być bardzo uważna, bo niebezpieczeństwo może stanowić nawet sam ojciec, który często ma chrapkę na to, aby zjeść młode.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..TAGI
KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u