- Flebolog - kim jest i czym się zajmuje?
- Leczenie chorób żył - od czego zacząć leczenie i kiedy to zrobić?
- Żylaki kończyn dolnych - jak się je usuwa?
Flebolog - kim jest i czym się zajmuje?
Żylaki najczęściej objawiają się tym, iż na nogach pojawiają się charakterystyczne zgrubienia, a ponadto kończyny są obolałe, nabrzmiałe i spuchnięte. Nieleczone choroby dotyczące żył mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań, w tym zatorów, owrzodzeń czy zakrzepów. Bolące nogi obniżają również samopoczucie i są źródłem kompleksów.
Flebolog to specjalista zajmujący się profilaktyką chorób naczyń. Może pomóc w leczeniu niewydolności żylnej. Udając się do niego ze swoim problemem można być pewnym, że wykryte zostaną choroby żył, jeśli takowe istnieją. Najczęściej jest to zakrzepica żylna, która należy leczyć.
Leczenie chorób żył - od czego zacząć leczenie i kiedy to zrobić?
Leczeniem żylaków, zapaleń żył zajmuje się flebolog. Jeśli chcesz, aby zajął się Tobą odpowiedni specjalista, wystarczy poszukać w okolicy takiego lekarza i udać się do niego na pierwszą wizytę. Już pierwsza wizyta może zakończyć się bardzo ważnym badaniem, jakim jest USG Doppler. W tym badaniu z pewnością wykryta zostanie zakrzepica żył, jak i inne choroby dotykające żyły w kończynach dolnych. Dodatkowo lekarz przeprowadzi potrzebny wywiad oraz zleci inne, dodatowe badania. Przedstawi również najczęstsze dalsze kroki, aby pacjent zapoznał się z etapami leczenia. Z pewnością zostaną przedstawione zalecenia dotyczące samodzielnego dbania o nogi oraz z zakresu profilaktyki.
Żylaki kończyn dolnych - jak się je usuwa?
Sporo osób leczy choroby żylne. Najczęściej wykorzystywane są metody termiczne, nietermiczne, jak i hybrydowe. Metody termiczne skupiają się na zamykaniu naczyń zmienionych chorobowo przy użyciu wysokiej temperatury. Leczeniem chorób żył zajmuje się też często chirurg naczyniowy, jednak musi dojść tutaj do konieczności wdrożenia inwazyjnego leczenia. Lekarz zajmujący się konkretnym pacjentem z pewnością będzie wiedział, kiedy skierować go na odpowiednie badania i zabiegi. Warto pamiętać, by zgłosić się do specjalisty nawet z podejrzeniami i niewielkim bólem, ponieważ chodzi tutaj o zdrowie, a czasem nawet życie.