To mali przyjaciele ogrodników. Są tak urocze, że coraz więcej osób decyduje się na to, żeby trzymać je we własnym domu! Jeże na pewno są bardzo pożyteczne, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać, w szczególności, kiedy za oknem robi się coraz zimniej. Jak pomóc dzikim jeżom?
Bywa tak, że jeże potrzebują pomocy człowieka. Warto pamiętać o tym, że są one aktywne głównie nocą, więc jeżeli zobaczysz je za dnia, wtedy powinieneś działać.
Jeż wymaga natychmiastowej interwencje weterynaryjnej, kiedy nie rusza się, nie zwija się w kulkę, jest ranny albo się dusi. To samo dotyczy porzuconych młodych jeżyków. One także potrzebują natychmiastowej pomocy, ponieważ same nie przetrwają.
Przywitaj jeże w swoim ogrodzie
1. W swoim ogrodzie możesz zostawić nieco gałązek, liści czy kawałków drewna, ponieważ to budulec jeżowego gniazda.
2. Nie dokarmiaj jeży przez cały rok, a na pewno nie rób tego późną jesienią! Niestety, ale w ten sposób możesz przedłużyć zapadnięcie w zimowy sen. Jeżeli masz pod opieką jeża w potrzebie, wtedy możesz mu podać, np. karmę dla kota oraz świeżą wodę.
3. Prace ogrodowe wykonuj bardzo ostrożnie! Zanim zgrabisz liście, sprawdź, czy nie skrył się w nich jeż. Zwierzak może się też zagnieździć w komorach wentylacyjnych. W takiej sytuacji może wymagać pomocy i wyciągnięcia.
4. Jeż raczej sobie nie poradzi, jeżeli wpadnie do przydomowego stawu albo basenu. To dlatego zbiorniki wodne należy zabezpieczyć.
5. Dbaj o siebie i środowisko. Nie używaj środków chemicznych w swoim ogrodzie, ponieważ zwiększasz ryzyko zatrucia chemikaliami. Lepiej korzystać z naturalnych sposobów na szkodniki.
Czy jeże są pożyteczne i inne ciekawostki
1. Jeże nie są szkodnikami, za to mogą okazać się bardzo pomocne. Zjadają ślimaki, chrząszcze czy gąsienice, a więc pomagają w ogrodzie.
2. To prawdziwe śpiochy! W ciągu doby mogą spać nawet osiemnaście godzin.
3. Jeże europejskie hibernują w trakcie zimy. To dlatego tak ważne jest to, aby pomóc im znaleźć bezpieczne schronienie, zanim przyjdą mrozy.
4. W Pensylwanii posiadanie jeża w domu jest… Nielegalne!
5. Kiedy jeż zwinie się w kolczastą kulkę, musi pozostać w miejscu. To nieprawda, że może się turlać.
6. Jeż ma pokaźne uzębienie i aż 44 zęby.
7. Samica chroni swoje potomstwo przed drapieżnikami. Musi być bardzo uważna, bo niebezpieczeństwo może stanowić nawet sam ojciec, który często ma chrapkę na to, aby zjeść młode.