Alert RCB i najwyższe ostrzeżenia IMGW dla Lubuskiego. "Możliwa trąba powietrzna"

10 lipiec 2024
Alert RCB i najwyższe ostrzeżenia IMGW dla Lubuskiego. "Możliwa trąba powietrzna" IMGW/RCB

Przed nami kilka godzin z bardzo dynamiczną i niebezpieczną pogodą. Od zachodu nadciąga komórka burzowa, która może generować silne porywy wiatru oraz grad. Synoptycy IMGW ostrzegają przed możliwością wystąpienia trąby powietrznej. Wysłano alert RCB.

Burze w Lubuskiem

W środę, 10 lipca w województwie lubuskim prognozowane są dynamiczne i bardzo niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem do 34°C oraz ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami. 

- Prognozowane są burze, którym towarzyszyć będą ulewne opady deszczu miejscami do 55 mm, lokalnie do 80 mm oraz porywy wiatru do około 90 km/h, lokalnie 120 km/h. Miejscami grad. Lokalnie możliwa trąba powietrzna - ostrzega IMGW.

Alert RCB dla Lubuskiego

 - Uwaga! Dziś i w nocy (10/11.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr - tak brzmi treść alertu RCB, który mieszkańcy lubuskiego otrzymali na swoje telefony. Pierwsze burze w regionie pojawiły się już po godziny 12:30. Niebezpieczne zjawiska przemieszczają się z zachodu na wschód. 

Gdzie jest burza?

Strefa burzowa przemieszcza się powoli z zachodu na wschód. W najbliższych godzinach burze pojawią się w rejonie Zielonej Góry i przyległych powiatów. Według danych z systemów pomiarowych IMGW w czasie burz porywy wiatru mogą osiągać 90 km/h, lokalnie nawet ponad 100 km/h.

Burzom towarzyszą opady deszczu z natężeniem 10-20 mm/10 minut oraz lokalnie grad, nawet o średnicy ponad 3 cm. W związku z powolnym przemieszczaniem się komórek burzowych lokalnie może dochodzić do kumulacji opadów lokalnie 50-80 mm, powodujących podtopienia.

Źródło: IMGW-PIB


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u