30 interwencji straży pożarnej. Największe szkody we wsi Karszyn (ZDJĘCIA)

02 sierpień 2017

"Żyję już prawie 90 lat i nigdy w życiu nie widziałam takiej burzy. Grad wielkości kurzych jajek niszczył dachy i wybijał nam szyby. Wiatr łamał drzewa... "

Takich wypowiedzi nie brakowało dziś wśród mieszkańców wsi Karszyn w gminie Kargowa. Wieś wygląda jak pobojowisko. Miejscowi z chęcią zapraszali nas na swoje posesje.

- Jezu jak to waliło... - mówi z przerażeniem w oczach pani Regina Blum - dwóch kul na raz do ręki pani by nie wzięła takie były wielkie. Córce w samochodzie uszkodził dach i wybił szybę. Moja mama, która jest już starszą kobietą siedzi i płaczę, bo grad wybił jej szybę w sypialni. Nie może do siebie dojść. Nie wiem skąd weźmiemy pieniądze, żeby naprawić szkody.

Na podwórzu leżą połamane gałęzie kasztanowca i pozrywane dachówki. Kobieta zaprasza nas do środka. Poza szkodami na zewnątrz widzimy również zalane ściany. Woda lała się przez dach.

- Straż pożarna walczyła od godz. 2.00 do 4.00 nad ranem  - komentuje pani Zofia Urbaniak. - Wiatr zerwał nam dach a grad wybił szybę w oknie w pokoju, w którym spał mój mąż. O mały włos nie doszło do większej tragedii. Okropnie się baliśmy. Myślałam, że ktoś kamieniami rzuca. 

Mieszkańcy wspólnie powtarzają, że na podwórkach było biało od ilości i wielkości gradzin. Na bardzo wielu posesjach została uszkadzana struktura budynków. Gradziny wielkości kurzych jaj spadały z taką siłą, że wbijały się w styropian. Jest też wiele uszkodzonych aut - z powybijanymi szybami i wgniecioną karoserią. Całkowitemu zniszczeniu uległa szklarnia pomidorowa. 

Łącznie tej nocy straż pożarna interweniowała 30 razy. Najgorzej było w powiecie zielonogórskim, nowosolskim i wschowskim. 

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u