Podczas nadchodzącej nocy Księżyc będzie znajdował się najbliżej Ziemi. Zjawisko to określone jest mianem Superksiężyca.
Srebrny Glob zacznie się pogrążać w cieniu Ziemi już o 4:34. Nieco ponad godzinę później - o 5:41 rozpocznie się faza całkowitego zaćmienia, która osiągnie maksimum o 6:12. Od 6:44 Księżyc zacznie stopniowo uwalniać się z ziemskiego cienia, co ostatecznie uczyni o 7:51 równocześnie dotykając linii zachodniego horyzontu.
Jak podaje Polskie Towarzystwo Astronomiczne, całkowite zaćmienie Księżyca zawsze jest ciekawym wydarzeniem, bo... nie ma dwóch takich samych zaćmień. Za każdym razem nasz satelita pogrążony w cieniu Ziemi wygląda trochę inaczej.
Jak się przygotować do obserwacji? Przede wszystkim, wybierzmy miejsce z odsłoniętym widnokręgiem w kierunku zachodnim - najlepiej poza miastem, bez drzew lub budynków mogących przesłonić widok. Ubierzmy się ciepło, najlepiej "na cebulkę". Naładujmy akumulatory - samochodowe, smartfonowe i te, które potem włożymy do aparatu, by zrobić zdjęcie. Bateryjkę fotograficzną najlepiej trzymać w kieszeni, aby jak najdłużej było jej ciepło. Tuż przed rozpoczęciem sesji wkładamy ją do korpusu aparatu i zaczynamy polowanie... A jest na co! W kadrze możemy bowiem złapać nie tylko zaćmiony Księżyc, ale i parę Bliźniąt - Polluksa i Kastora oraz gwiezdny Żłóbek, czyli gromadę M44.
Ostatni raz Księżyc znajdował się tak blisko Ziemi w 1948 roku, czyli 71 lat temu.
Następne zaćmienie Księżyca, tym razem częściowe, będzie widoczne z Polski za około pół roku - 16 lipca 2019 r.
Czekamy na Wasze zdjęcia, filmy, relacje. Najciekawsze opublikujemy.
Na podstawie: Polskie Towarzystwo Astronomiczne