Dzisiejszej nocy superpełnia i całkowite zaćmienie Księżyca

20 styczeń 2019
Autor: 
Dzisiejszej nocy superpełnia i całkowite zaćmienie Księżyca Pixabay

Dobra wiadomość dla obserwatorów nieba. Dzisiaj w nocy będziemy świadkami całkowitego zaćmienia Księżyca. Bonusowo zaświeci również najpiękniejsza para na porannym niebie, czyli Wenus i Jowisz.

Podczas nadchodzącej nocy Księżyc będzie znajdował się najbliżej Ziemi. Zjawisko to określone jest mianem Superksiężyca.

Srebrny Glob zacznie się pogrążać w cieniu Ziemi już o 4:34. Nieco ponad godzinę później - o 5:41 rozpocznie się faza całkowitego zaćmienia, która osiągnie maksimum o 6:12. Od 6:44 Księżyc zacznie stopniowo uwalniać się z ziemskiego cienia, co ostatecznie uczyni o 7:51 równocześnie dotykając linii zachodniego horyzontu.

Jak podaje Polskie Towarzystwo Astronomiczne, całkowite zaćmienie Księżyca zawsze jest ciekawym wydarzeniem, bo... nie ma dwóch takich samych zaćmień. Za każdym razem nasz satelita pogrążony w cieniu Ziemi wygląda trochę inaczej.

Jak się przygotować do obserwacji? Przede wszystkim, wybierzmy miejsce z odsłoniętym widnokręgiem w kierunku zachodnim - najlepiej poza miastem, bez drzew lub budynków mogących przesłonić widok. Ubierzmy się ciepło, najlepiej "na cebulkę". Naładujmy akumulatory - samochodowe, smartfonowe i te, które potem włożymy do aparatu, by zrobić zdjęcie. Bateryjkę fotograficzną najlepiej trzymać w kieszeni, aby jak najdłużej było jej ciepło. Tuż przed rozpoczęciem sesji wkładamy ją do korpusu aparatu i zaczynamy polowanie... A jest na co! W kadrze możemy bowiem złapać nie tylko zaćmiony Księżyc, ale i parę Bliźniąt - Polluksa i Kastora oraz gwiezdny Żłóbek, czyli gromadę M44.

Ostatni raz Księżyc znajdował się tak blisko Ziemi w 1948 roku, czyli 71 lat temu.

Następne zaćmienie Księżyca, tym razem częściowe, będzie widoczne z Polski za około pół roku - 16 lipca 2019 r.

Czekamy na Wasze zdjęcia, filmy, relacje. Najciekawsze opublikujemy. 

Na podstawie: Polskie Towarzystwo Astronomiczne

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u