Możliwe gwałtowne burze z gradem w Lubuskiem. Powieje nawet 115 km/h

 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnymi burzami z gradem, który lokalnie może mieć powyżej 5 centymetrów średnicy. Ostrzeżenie dotyczy całego województwa. 

Podczas przechodzenia komórek burzowych wiatr może wiać z prędkością nawet 115 km/h. – Prognozuje się wystąpienie silnych burz z opadami deszczu od 20 mm do 40 mm, lokalnie do 60 mm oraz maksymalnymi porywami wiatru do 115 km/h. Miejscami grad, lokalnie duży powyżej 5 cm. Istnieje ryzyko 30% wystąpienia opadów deszczu do 90 mm. – czytamy w komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Jak bezpiecznie zachować się w trakcie burzy? 

  1. Słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów.
  2. Jeśli jedziesz samochodem postaraj się zatrzymać i przeczekać, omijając miejsca pod drzewami lub konstrukcjami, które mogą zostać przewrócone lub uszkodzone, zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami. 
  3. Nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.
  4. Unikaj przebywania na otwartej przestrzeni, szukaj schronienia w budynku a jeśli to niemożliwe: postaraj się przyjąć bezpieczną pozycję (kucnij, zbliżając stopy maksymalnie do siebie). 
  5. Jeśli jesteś w grupie osób: rozdzielcie się, żeby nie tworzyć skupiska
  6. Nie rozmawiaj przez telefon komórkowy (najlepiej go wyłącz). 
  7. Zejdź z roweru, żeby nie dotykać jego metalowych części. 
  8. Nie stawaj pod pojedynczym wysokim drzewem ani w pobliżu wysokich konstrukcji, linii wysokiego napięcia, przewodów lub trakcji, unikaj kontaktu z metalowymi przedmiotami. 
  9. Zejdź ze szczytów wzniesień w obniżenie terenu.
  10. Na otwartych zbiornikach wodnych: natychmiast wyjdź na brzeg z wody, łódki lub kajaka. 
  11. W mieszkaniu i domu zamknij wszystkie okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz).
  12. Wyłącz z kontaktów urządzenia elektryczne, nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny.
  13. Z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń lub zabezpiecz przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.).
  14. Zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach.
  15. Po burzy mogą być przerwy w dostawie prądu – miej w domu, latarkę na dynamo lub na baterie, świece z zapałkami, radio na baterie, zapasowe baterie, zapasowe źródło zasilania (powerbank) do naładowania telefonu komórkowego.

Telefony alarmowe w razie niebezpieczeństwa:

112 – numer alarmowy
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja

Chcesz być na bieżąco z ostrzeżeniami dotyczącymi niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych? Zapisz się do naszego systemu ostrzegania!

Na podstawie: IMGW-PIB oraz RSO.