Obowiązek cyklicznego wykonywania audytów energetycznych przez przedsiębiorstwa określony został zgodnie z treścią Ustawy o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 r. Dotyczy on dużych przedsiębiorstw z wyłączeniem mikro, małego i średniego przedsiębiorcy. Jednak wykonywany w tego typu przedsiębiorstwach również daje wiele korzyści. Czym więc jest audyt energetyczny przedsiębiorstwa, jakie daje korzyści i jak go przeprowadzić?
Na czym polega audyt energetyczny przedsiębiorstwa?
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa i jego przeprowadzenie pozwala na wykonanie szczegółowych i miarodajnych obliczeń odnośnie poprawy efektywności działania firmy. Dostarcza informacje o potencjalnej formie możliwego zaoszczędzania energii poprzez daną firmę. Podczas działań dokonuje się szczegółowych analiz i przeglądów zużycia energetycznego w związku ze świadczoną działalnością. Obejmuje on zarówno zużycie energii przez urządzenia, transport, budynki jak i jego instalacje. Dodatkowo dostarcza wniosków koniecznych do spełnienia dla zwiększenia efektywności użycia energii elektrycznej.
Cele i działania audytu
Dzięki przeprowadzeniu audytu możesz skutecznie dowiedzieć się, jak zaoszczędzić energię w przedsiębiorstwie, obniżyć koszty i znacząco wspomóc środowisko naturalne. Jest to możliwe dzięki zaproponowanym skutecznym zmianom, które oferują znaczne korzyści w określonym czasie.
Audyt energetyczny to działania obejmujące między innymi:
- szczegółowo wykonaną analizę zużycia energii elektrycznej w danej firmie,
- zbadanie procesów oraz instalacji,
- przeanalizowanie budynków i środków transportu pod względem energii,
- propozycje działań koniecznych do zwiększenia efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa ma na celu dokładne sprawdzenie i wskazanie, gdzie „ucieka” energia elektryczna oraz zaproponowanie, jak najlepiej temu zaradzić. Nawet w dobrze prosperującym i nowoczesnym przedsiębiorstwie jest to nie do uniknięcia. Ponadto wykonanie audytu energetycznego przedsiębiorstwa jest drogą do uzyskania białego certyfikatu. Więcej o tym dokumencie można dowiedzieć się tutaj: https://energiadlawarszawy.pl/biale-certyfikaty/
Kto musi zrobić audyt energetyczny?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, obowiązek wykonywania audytów energetycznych dotyczy przedsiębiorstwa, które w okresie dwóch ostatnich lat spełniło jeden z wymogów:
- zatrudniało 250 lub większą liczbę pracowników,
- suma bilansu była wyższa lub równa 43 mln euro i roczny obrót wyższy, lub równy 50 mln euro.
W przypadku małych i średnich firm wykonywanie audytu nie jest obowiązkowe. Jednak ich właściciele powinni się nad nimi zastanowić ze względu na korzyści płynące z wniosków po jego przeprowadzeniu.
Zwiększona wydajność a audyt energetyczny
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa wydaje się niezwykle korzystnym rozwiązaniem zarówno dla dużych jak i mniejszych przedsiębiorstw. Pozwala znacznie obniżyć koszty i wspomóc funkcjonowanie firmy oraz zaproponować działania niezbędne do poprawy jej wydajności.
Źródła:
- https://www.ure.gov.pl/pl/efektywnosc-kogenerac/efektywnosc-energetyczn/audyt-energetyczny-prze/7127,W-zwiazku-z-obowiazkiem-sporzadzania-audytu-energetycznego-przedsiebiorstwa-wyni.html
- https://www.gov.pl/web/klimat/audyt-energetyczny-obowiazek-duzych-przedsiebiorcow
- http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210000468