Pierwsze dni szkoły to wymagający czas dla dziecka. Rodzice powinni być w tym okresie szczególnie uważni na potrzeby dziecka oraz jego reakcje, jednocześnie ucząc pociechę samodzielności i odpowiedzialności. To wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Dlatego w poniższym artykule piszemy o tym, jak się dobrze do tego przygotować.
1. Bądź wsparciem w procesie adaptacji
Początek edukacji to mnóstwo zmian w życiu dziecka, które mogą doprowadzić do różnego rodzaju zachowań, emocji, a nawet… buntu. Maluch może jasno wyrażać chęć pozostania w domu albo być o wiele mniej aktywny niż dotychczas. Warto swoją pociechę odpowiednio przygotować do pierwszych tygodni szkoły, opowiadając o roli tej instytucji w życiu dziecka, odwiedzając szkołę podczas dni otwartych i będąc zaangażowanym w ten proces – od wyboru długopisów, po wysłuchiwanie wszelkich obaw związanych z wrześniową zmianą.
2. Samodzielność dziecka to podstawa
Pójście dziecka do szkoły wiążę się z tym, że na jego barkach pojawią się nowe obowiązki, które będą wymagały samodzielności. Pomóż mu się z tym oswoić. W pierwszych tygodniach szkoły bądź dla niego wsparciem, np. w pakowaniu plecaka i przygotowywania się do klasówek i zadań domowych. Jednocześnie staraj się nie wykonywać za dziecko czynności, które jest w stanie wykonać samodzielnie. Daj mu swobodę w wyborze ubrania, ucz go dobrych nawyków (np. odkładania książek czy przyborów szkolnych na miejsce) i pozwól mu wykazać się podczas rozwiązywania zadań domowych. Z czasem wszystko to zaprocentuje, a dziecko będzie o wiele lepiej radziło sobie wtedy, gdy nie będzie Cię przy nim w szkole.
3. Zadbaj o kompletną wyprawkę szkolną
Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko uniknęło stresu i było zawsze przygotowane do zajęć, zadbaj o wyprawkę szkolną. Nie chcesz chyba, by jako jedno z nielicznych w klasie nie posiadało podręcznika czy kolorowych farb, np. na lekcji plastyki? Każda taka sytuacja może wywoływać u malucha dyskomfort, a do tego zaburzać proces jego edukacji.
Co powinno znaleźć się w wyprawce szkolnej? Najważniejsze elementy to:
- podręczniki, jakie są wymagane przez placówkę na konkretnym etapie edukacji;
- zeszyty – w linię, w kratkę oraz gładkie, w zależności od zajęć, na jakie uczęszczać będzie dziecko;
- piórnik, w którym powinny znaleźć się długopisy, ołówki, temperówki, gumki, linijki, bezpieczne nożyczki, klej w sztyfcie oraz kredki ołówkowe;
- artykuły plastyczno-techniczne, takie jak blok biały i kolorowy (w formacie A4), plastelina, farby plakatowe, pędzelki i kubek na wodę;
- inne ważne elementy, np. teczka z gumką, worek na buty, strój na WF, pudełko na pierwsze śniadanie czy bidon na wodę.
Oczywiście każda wyprawka szkolna może nieco różnić się od siebie, w zależności od wybranej szkoły. Warto przed rozpoczęciem roku zapoznać się z wymaganiami placówki – dzwoniąc do niej albo odwiedzając jej stronę internetową.
Na początku roku szkolnego warto również pomyśleć o tym, aby odpowiednio wcześnie wykupić ubezpieczenie szkolne, które chroni dziecko od nieszczęśliwych wypadków nie tylko w szkole, ale i poza szkołą.
4. Ubezpieczenie dla Ciebie i dla rodziny
Aby zapewnić spokojny rok szkolny swojej rodzinie, warto pomyśleć o ubezpieczeniu wszystkich jej członków. Okres jesienno-zimowy wiąże się z częstymi przeziębieniami i infekcjami, które mogą utrudnić funkcjonowanie Twojemu dziecku w szkole, powodując zaległości. Ty, jako rodzic, również powinieneś zadbać o swoje zdrowie – tylko wtedy będziesz w stanie być wsparciem dla swojego dziecka. Warto w takim przypadku wykupić ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu oszczędzisz sobie i swojej rodzinie czekania w kolejkach do lekarzy i uzyskasz natychmiastową pomoc w razie zachorowania.
A jeśli chcesz zabezpieczyć rodzinę na wypadek śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, przeczytaj więcej o ubezpieczeniach na życie na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/zycie/.