200 strażaków, 50 pojazdów i samoloty w akcji. Wielkie ćwiczenia gaśnicze w Lubuskiem (ZDJĘCIA)

30 wrzesień 2022
Autor: 
200 strażaków, 50 pojazdów i samoloty w akcji. Wielkie ćwiczenia gaśnicze Fot. KW PSP GW, LP

W Lubuskiem odbyły się ćwiczenia straży pożarnej i Lasów Państwowych "Rzepińska Puszcza 2022". Prowadzono działania związane z dużym pożarem lasu.

Scenariusz zakładał, że na terenie Nadleśnictwa Rzepin doszło do pożaru lasu. Gdy z ogniem walczyły już lokalne zastępy straży pożarnej, wpłynęło zgłoszenie o kolejnym podpaleniu w kompleksie leśnym. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał.

Decyzją Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wielkopolskim na miejscu zdarzenia powołany został sztab wspomagający Kierującego Działaniem Ratowniczym. Jednocześnie do akcji zadysponowano kompanię gaśniczą "Słubice". Siły i środki nadal nie były jednak wystarczające do opanowania pożaru, dlatego na miejsce skierowano kompanię gaśniczą "Lubuska" wchodzącą w skład Wojewódzkiej Brygady Centralnego Odwodu Operacyjnego oraz zastępy straży pożarnej z Niemiec.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Trwa rozbiórka 45-letniego wiaduktu w Zielonej Górze ...

Z czasem akcja została podzielona na kilka odcinków bojowych. Przy jednym z akwenów wodnych stworzony został punkt czerpania wody. Następnie strażacy przy wykorzystaniu agregatów pompowych wysokiej wydajności podawali środek gaśniczy do rozstawionych zbiorników, z których to woda była kolejno przetłaczania przez samochody gaśnicze do stanowisk gaśniczych znajdujących się przy czole pożaru.

Działania gaśnicze wspomagało także sześć samolotów: cztery gaśnicze (Antonov AN-2 oraz trzy PZL M18 Dromader) oraz dwa patrolowe. Ponadto do monitorowania pożaru z powietrza używano dronów wyposażonych w kamery termowizyjne.

Celem manewrów było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań gaśniczych oraz współdziałania podczas rozbudowanych akcji ratowniczo-gaśniczych. Dodatkowo sprawdzano umiejętność prowadzenia korespondencji radiowej między poszczególnymi odcinkami bojowymi a sztabem akcji. Dla wszystkich była to możliwość zdobycia doświadczenia na wypadek realnej sytuacji.

Przeczytaj też: Śmiertelny wypadek na terenie Swiss Krono w Żarach. 64-latka przejechał wózek widłowy


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u