Istota pogody w planowaniu prac polowych

21 listopad 2022
Autor:  Artykuł partnera
Istota pogody w planowaniu prac polowych

Uprawiając dowolne zboże, trzeba pamiętać o przeróżnych zabiegach, które dla uzyskania plonu muszą być wykonane w odpowiednim momencie. Planując poszczególne prace polowe, rolnicy zawsze zwracają uwagę między innymi na prognozę pogody. Dlaczego jest aż tak istotna.

Jakie prace polowe są uzależnione od pogody?

Tak naprawdę każda praca wykonywana na polu z użyciem sprzętu ciężkiego, jest uzależniona od pogody. Jeśli przykładowo ziemia jest zamrożona i pokryta śniegiem, to nie ma możliwości przeprowadzenia orki, talerzowania, czy bronowania. To też jeszcze nie jest czas na siew. Jeżeli przykładowo cały czas pada deszcz i padać będzie przez kolejne dni, to odpada również nawożenie roślin. Ta czynność jest bardzo ważna, szczególnie w przypadku zbóż ozimych, ponieważ istotne jest dobre zabezpieczenie potrzeb żywieniowych tych roślin od samego początku wegetacji wiosennej.

Od pogody uzależnione jest również koszenie. Jeśli ciągle pada deszcz, to zboże po pierwsze nie nadaje się do koszenia, ponieważ jest mokre i nie spełnia norm w skupach, a po drugie trudno jest wjechać kombajnem na pole, co mogłoby skutkować zakopaniem się tak ciężkiego sprzętu. Jak widać, praktycznie każda praca na polu jest uzależniona od pogody. Dlatego rolnicy cały czas sprawdzają prognozę specjalistyczną, z uwzględnieniem wielu precyzyjnych parametrów.

Na co rolnicy zwracają uwagę w prognozie pogody?

Rolnicy biorą pod uwagę przede wszystkim opady deszczu, które są kluczowe zarówno w okresie wiosny, lata, jak i jesieni. Wiosną i jesienią sprawdzają dodatkowo, czy w pogodzie szykują się przymrozki, które też mogłyby negatywnie wpłynąć na prace polowe. Pod uwagę biorą ponadto temperaturę powietrza, prędkość wiatru oraz wilgotność. Specjalne prognozy dla rolników obejmują konkretne regiony, co gwarantuje bardziej precyzyjne przewidywanie. Dostęp do rzetelnej prognozy można znaleźć między innymi na stronie: https://agronomist.pl/narzedzia/pogoda-dla-twojego-gospodarstwa.

Pogoda w pracach polowych ma ogromne znaczenie. Dlatego rolnicy regularnie sprawdzają prognozę. Ważne jest, by brać pod uwagę tylko wiarygodne i rzetelne informacje. Warto więc korzystać z nowoczesnych narzędzi, które prognozują pogodę w konkretnym obszarze, zwłaszcza te, które daje nam Internet.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u