Bramy garażowe - o tym nie możesz zapomnieć przy wyborze bramy

01 grudzień 2022
Autor:  Artykuł partnera
Bramy garażowe - o tym nie możesz zapomnieć przy wyborze bramy

Garaż jest integralną częścią posesji, a nierzadko wchodzi w skład bryły domu. Zaprojektowane z myślą o bezpiecznym parkowaniu samochodu pomieszczenie może też służyć do przechowywania wielu cennych przedmiotów, sprzętu sportowego i sezonowych gadżetów. Aby optymalnie wykorzystać możliwości, które oferuje garaż, trzeba zainwestować w odpowiednią bramę garażową. W dzisiejszym tekście przyglądamy się wytycznym, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania bramy garażowej.

Brama garażowa - segmentowa czy uchylna?

Wybór bramy do garażu to decyzja na lata, dlatego warto się dokładnie przyjrzeć wszystkim ZA i PRZECIW poszczególnych rozwiązań. Na rynku najczęściej spotykamy bramy garażowe segmentowe i uchylne. Weźmy na warsztat te dwie konstrukcje. Brama uchylna to brama, w której skrzydło drzwi przesuwa się - ręcznie lub automatycznie (bramy z napędem) - w całości. Skrzydło chowa się pod sufitem garażu, a, aby je otworzyć i schować, potrzeba ok. 1 m przestrzeni przed garażem. Osoby decydujące się na ten rodzaj wykończania garażu powinny wziąć pod uwagę wymagania, które niesie za sobą montaż bramy uchylnej. Chodzi mianowicie o dodatkową przestrzeń w garażu, szczególnie pod sufitem, gdzie chowa się skrzydło bramy.

Nieco inaczej prezentuje się mechanizm działania bramy segmentowej. W tym przypadku mamy do czynienia ze skrzydłem składającym się z kilku paneli połączonych ze sobą zawiasami. Podczas otwierania segmenty przesuwają się po bocznych i podsufitowych prowadnicach. Dzięki temu patentowi drzwi podczas otwierania i zamykania pozostają w obrębie bryły garażu - w tej wersji nie jest potrzebna dodatkowa przestrzeń przed budynkiem, jak miało to miejsce w przypadku bramy uchylnej. Również w modelu segmentowym, podczas otwierania, drzwi chowają się pod sufitem, a proces otwierania i zamykania odbywa się mechanicznie, z wykorzystaniem napędu.

Bramy garażowe z napędem - którą wybrać?

Oba opisane pokrótce modele bram mają swoje atuty. Po stronie plusów bramy uchylnej z pewnością można zanotować niższą cenę i prostą konstrukcję. Ekonomiczne rozwiązania mają zwykle ujemne przełożenie na funkcjonalność produktu i tak jest też w tym przypadku. Bramy garażowe segmentowe mają znacznie lepsze parametry termoizolacyjne, głównie z uwagi na zastosowane uszczelki. Ma to szczególne znaczenie, gdy mówimy o garażu będącym częścią domu - w tym przypadku dbanie o lepszą termoizolację w garażu ma wpływ na temperaturę w całym domu i – co za tym idzie - niższe rachunki za ogrzewanie. To bardzo istotna funkcjonalność, szczególnie w przypadku domów pasywnych i majsterkowiczów, którzy lubią spędzać długie godziny w garażu. Szczelność to nie jedyna przewaga bramy garażowej segmentowej. Stawiając na ten model, potrzebujemy mniej miejsca w samym garażu (i przed nim) niż w przypadku bramy uchylnej.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie zadane w nagłówku tego akapitu. Każda z bram ma swoją specyfikę, którą należy uwzględnić podczas zakupów. Jedno jest pewne: dobrze dobrana brama z katalogu solidnego producenta będzie cieszyć użytkowników przez lata.

Bramy garażowe segmentowe - co wziąć pod uwagę?

Faktem jest, że, szczególnie gdy mówimy o garażach stanowiących integralną część domu, coraz większą popularnością cieszą się bramy segmentowe z napędem. Na co powinny zwracać uwagę osoby noszące się z zamiarem zakupu właśnie takiej bramy?

Na pierwszy plan wysuwają się wspomniane wyżej właściwości izolacyjne. Warto zapytać sprzedawcę o typ zastosowanych uszczelek oraz doszczelnienie międzypanelowe. Rzetelnie uszczelnienie będzie chronić garaż przed wiatrem, wilgocią, chłodem i hałasem.

Drugim aspektem jest żywotność. Przeglądając bramy garażowe z napędem, należy wziąć pod uwagę to, na ile cykli otwórz/zamknij szacuje żywotność mechanizmu otwierającego jego producent. Ważna jest także sama gwarancja producenta na daną bramę oraz możliwość jej przedłużenia. Na długotrwałość produktu składa się także zabezpieczenie samych paneli, dlatego rekomendujemy pytać o modele wzmocnione warstwą stali ocynkowanej. Zyskujemy w ten sposób lepsze zabezpieczenie przed korozją i sforsowaniem przez włamywaczy.

W grę wchodzi także wygoda użytkowania. Wizyta w salonie sprzedaży nie powinna obyć się bez przyjrzenia się rolkom. Najlepsze efekty w postaci cichej pracy i łatwego przesuwania gwarantują łożyskowane, teflonowe rolki z dodatkowymi osłonami. Ich zastosowanie przekłada się na komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Skoro o bezpieczeństwie mowa, dobrze będzie także wspomnieć o dekoderze przeciążenia. Co to takiego? To dodatkowe zabezpieczenie, które mają wybrane automatyczne bramy garażowe z napędem – te sterowane za pomocą smartfonu czy pilota. Polega ono na tym, że gdy podczas zamykania pod panelami pojawi się przeszkoda, mechanizm przerwie swój cykl pracy. Polecanym rozwiązaniem jest także dodatkowy akumulator, z którego brama może korzystać w przypadku awarii sieci elektrycznej.

Nie samą funkcjonalnością człowiek żyje. Nie ma się co czarować, oprócz parametrów technicznych bramy garażowej liczy się także jej wygląd. Szczególnie gdy mówimy o bramie w garażu przydomowym. Warto wybierać producentów oferujących szeroką gamę barw oraz różne typy segmentów (np. z pojedynczym przetłoczeniem, gładkie, mikrokształtowane).



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u