Jak dobrze czyścić zęby w ciąży?

19 grudzień 2022
Autor:  Artykuł partnera
Jak dobrze czyścić zęby w ciąży?

Jak dobrze czyścić zęby w ciąży? To pytanie, które rzadko która przyszła mama sobie zadaje, nie zdając sobie sprawy z istotności odpowiedniego podejścia, do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.

Jak poprawnie i dobrze czyścić zęby w ciąży?

W czasie ciąży należy prowadzić zdrowy tryb życia. Niekiedy zapomina się o prawidłowym utrzymaniu higieny jamy ustnej. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wszelkie nieprawidłowości związane z zębami, jak obecne na płytce zębowej bakterie beztlenowe czy zapalenie dziąseł, mają negatywny wpływ na dziecko. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że nie wszystkie problemy lekarz stomatolog będzie w stanie usunąć, ze względu na niebezpieczeństwo wpływu stosowanych środków na dziecko. Dlatego warto dobrze czyścić zęby podczas ciąży. W jaki sposób?

Przede wszystkim trzeba przestrzegać pewnych zasad. Wskazane jest częste mycie zębów, płukanie jamy ustnej po każdym posiłku oraz używanie nici dentystycznej, by pozbyć się resztek pokarmu. U kobiet zachodzą zmiany w organizmie i pojawiają się m.in. opuchlizny dziąseł. Dlatego jest tak ważne, żeby czyścić zęby delikatnie i powoli, ale dokładnie przez 2-3 minuty wykonując ruchy pionowe, poziome i okrężne. Warto pamiętać o masowaniu dziąseł.

Jaki wpływ na higienę jamy ustnej ma szczotkowanie zębów?

Prawidłowe mycie zębów obejmuje dokładne szczotkowanie. Jest niezbędne, ponieważ pozwala utrzymać zdrowe zęby, zapobiegając próchnicy i wielu jak stany zapalne dziąseł, kamień nazębny, choroby przyzębia. W czasie ciąży następuje obniżenie poziomu śliny oraz właściwości antybakteryjnych. Utrzymanie prawidłowej higieny zmniejsza ryzyko dla rozwoju dziecka oraz minimalizuje konieczność odwiedzania dentysty.

Popsute zęby zagrażają organizmowi matki i mogą wywoływać przedwczesne skurcze. Bakterie wpływają również na zdrowie dziecka. Nie można ograniczać się tylko do płukania jamy ustnej, ale należy dokładnie szczotkować zęby w trakcie ciąży.

Zadanie ułatwia firma Oral-B. Szczoteczka elektryczna skutecznie zastępuje manualną i znacznie ułatwia czyszczenie uzębienia. Nie przyspiesza go, ale zwiększa dokładność, co jest kluczowe dla zachowania właściwej higieny. Warto pamiętać, by po umyciu nie wypłukiwać całkowicie pasty, bo fluor i wapń wzmacniają szkliwo i odżywiają zęby.

Dlaczego higiena jamy ustnej jest łatwiejsza dzięki szczoteczce elektrycznej?

Szczoteczka elektryczna pozwala czyścić zęby o wiele skuteczniej niż manualna. Ma okrągłą główkę, która wykonuje ruchy rotacyjne, co zapewnia wysoką skuteczność usuwania płytki nazębnej. Dociera także do trudnodostępnych przestrzeni międzyzębowych, co przy klasycznych modelach jest o wiele trudniejsze. Dodatkowo łagodzi podrażnienia i pomaga w dokładnym czyszczeniu zębów.

Na rynku jest dostępnych kilka typów szczoteczek elektrycznych: rotacyjne, soniczne i magnetyczne. Nowoczesna i skuteczna szczoteczka Oral-B iO poza myciem zębów, ma wbudowany timer, informujący, że upłynęły 2 minuty. Bardziej zaawansowany model ma różne tryby mycia, np. delikatny, idealny dla kobiet w ciąży. Wykorzystując bluetooth, można połączyć się z aplikacją i zobaczyć, które obszary jamy ustnej nie zostały dokładnie wyczyszczone.

Czym jest szczoteczka rotacyjna?

Szczoteczka rotacyjna do zębów jest rodzajem elektrycznej. Wykonując ruchy obrotowe, starannie czyści każdy ząb. Nie ma potrzeby szorowania uzębienia, bo okrągła główka sama się kręci i myje je za nas. Ułatwia pracę, ponieważ obejmuje całą koronę każdego zęba. Nie należy jej dociskać, dlatego szczoteczka elektryczna Oral-B może mieć wbudowany czujnik informujący o tym, czy jest duża lub mała siła nacisku.

Można znaleźć miękkie końcówki dla kobiet w ciąży mających delikatne dziąsła. Technologia Oral-B iO™ skutecznie kieruje energię czyszczenia na koniec włókien, generując delikatne mikrowibracje, które skutecznie rozbijają płytkę nazębną nawet w trudno dostępnych miejscach. Przy myciu koniecznie użyj irygatora, który jest niezastąpionym urządzeniem, pomagającym zachować odpowiednią higienę jamy ustnej.

Dlaczego ważne jest leczenie zębów w ciąży?

Czyszczenie zębów w ciąży za pomocą nawet najlepszej szczoteczki elektrycznej oraz nici dentystycznej nie zastąpi wizyty u dentysty. Leczenie stomatologiczne jest konieczne, ponieważ zły stan zębów będzie się pogłębiał. Regularne wizyty u specjalisty pozwolą na wykrycie nieprawidłowości w początkowym etapie i usunięcie problemu nim się rozwinie. Dentysta dobiera właściwą terapię, ale zabiegi, które nie są konieczne do przeprowadzenia u kobiety w ciąży, przełoży na czas po narodzeniu dziecka. Wizyty kontrolne są konieczne, a jeśli wymagane jest np. leczenie ubytku, trzeba to zrobić w drugim trymestrze.

Stomatologa trzeba odwiedzać, by zapobiec osłabieniu uzębienia. Warto dopytać o wszystkie zasady związane z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej. Korzystanie z porad lekarza jest wskazane, aby w swoim indywidualnym przypadku móc pewne rozwiązania stosować a inne wykluczyć. Wszelkie kwestie warto ustalać ze swoim stomatologiem.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u