Trener piłki nożnej - ile zarabia? Jak nim zostać?

19 grudzień 2022
Autor:  Artykuł partnera
Trener piłki nożnej - ile zarabia? Jak nim zostać?

Trenowanie profesjonalnej drużyny piłkarskiej, szczególnie tej z ekstraklasy, może być tak samo satysfakcjonujące, jak bycie zawodnikiem. Rozwijanie swoich piłkarzy i poprawianie ich kondycji to niezwykle ważna część w profesjonalnych rozgrywkach. Jak zostać trenerem piłki nożnej? Jakie są zarobki trenera piłki nożnej?

Trener piłki nożnej jak nim zostać?

Zdobycie licencji trenera piłki nożnej lub innych sportów drużynowych wymaga od kandydatów pewnych umiejętności i predyspozycji. Poza pasją do sportu przyszły trener piłki nożnej musi także zaliczyć wymagane kursy trenerskie i uzyskać oficjalne licencje. Zakłada się, że trenowanie zespołów młodzieżowych, dziecięcych lub innych drużyn piłkarskich na poziomie początkującym wymaga mniejszego wykształcenia niż prowadzenie drużyn z wyższych klas rozgrywkowych, które wymagają adekwatnie wyższego wykształcenia i posiadania licencji trenerskiej.

Jeśli jesteś pasjonatem sportu i obstawiasz zakłady, warto zainteresować się bukmacherem Bwin. Jest to nowa firma na rynku, która zbiera pozytywne komentarze głównie ze względu na ofertę zakładów i promocje dla nowych oraz stałych graczy. Specjalny bwin kod promocyjny gwarantuje zakład bez ryzyka, dzięki któremu możesz postawić dowolny kupon, nie martwiąc się w przypadku przegranej, bo cała kwota wraca na konto główne!

Kurs trenerski - GRASSROOTS D

Ścieżka uzyskania wszystkich wymaganych licencji zaczyna się od kursu PZPN Grassroots D. Pomyślne zdanie licencji Grassroots D upoważnia do prowadzenia drużyn seniorskich w najniższych klasach rozgrywkowych oraz trenowania seniorek w II, III i IV lidze. Zapisy na kurs są cykliczne, a wniosek można wypełnić na oficjalnej stronie PZPN. Jeśli zastanawiasz się jak zostać trenerem piłki nożnej, licencja Grassroots D to absolutna podstawa przed dalszymi szkoleniami. Kurs odbywa się przez dwa weekendy i kosztuje 250 zł. Warunki jego ukończenia to:

 • pełnoletność
 • zaświadczenie o niekaralności,
 • wykształcenie co najmniej średnie,
 • stuprocentowa obecność na zajęciach.

Kurs trenerski - GRASSROOTS C

Po pozytywnym zdaniu kursu Grassroots D, można rozszerzyć swoje umiejętności i kompetencje o trenowanie dzieci i młodzieży oraz seniorów niższego szczebla, dzięki zdobyciu licencji Grassroots C. Jest to odpowiednik licencji UEFA C.

Po ukończonym kursie Grassroots D, trener może rozszerzyć swoje kompetencje o trenowanie dzieci i młodzieży (trampkarzy, młodzików, orlików, żaków i skrzatów), dzięki zdobyciu licencji Grassroots C, która jest odpowiednikiem UEFA C. Kurs na trenera piłki nożnej Grassroots C trwa bowiem około 80 godzin i jest rozłożony w czasie na 5 spotkań weekendowych. Licencja Grassroots C umożliwia trenowanie zespołów A i B klasy. Posiadacze powyższych licencji mogą z czasem starać się o zdobycie upoważnień trenerów UEFA B, A itd. Kurs Grassroots C kosztuje mniej więcej 1000 zł.

Kursy trenerskie PZPN Grassroots C wymagania:

 • ukończone 18 lat,
 • wykształcenie co najmniej średnie,
 • udokumentowany staż zawodniczy w OZPN / ZPN w rozgrywkach dowolnego szczebla lub potwierdzony staż pracy pedagogicznej z dziećmi,
 • zaświadczenie o stanie zdrowia,
 • zaświadczenie o niekaralności.

Kurs UEFA B

Kariera trenera polega na ciągłej nauce i doskonaleniu swoich umiejętności. Po ukończeniu kursu Grassroots C lub UEFA C i odbyciu stażu trenerskiego pora na kolejne wyzwania. Kurs trenerski B umożliwia prowadzenie drużyn od ligi okręgowej do klas niższych oraz zespołów młodzieżowych. Dzięki niemu można także prowadzić zespoły Ekstraligi kobiet w piłce nożnej. Jakie są wymagania kursu UEFA B?

 • ukończone 18 lat,
 • czynna licencja UEFA C,
 • zaświadczenie o niekaralności,
 • minimum 1-roczny staż pracy trenera z licencją UEFA C,
 • zaliczenie egzaminów wstępnych z praktyki i teorii.

Kurs trenera piłki nożnej UEFA A

Kwalifikacje trenera UEFA A to kolejny trzeci stopień na drodze podnoszenia kwalifikacji zgodnie z wytycznymi UEFA. Zasób wiedzy i kompetencje trenera UEFA A określają zakres jego aktywności do pracy z zespołami młodzieżowymi, seniorskimi najwyższych klas amatorskich, niższych zawodowych oraz przygotowują do pełnienia funkcji asystenta pierwszego trenera w najwyższych ligach zawodowych.

Ukończenie kursu na trenera piłkarskiego UEFA A umożliwia trenerom prowadzenie drużyn z I i II ligi, a także I ligi futsalu). Jakie są wymagania uzyskania kursu UEFA A?

 • ukończone 21 lat,
 • wykształcenie min. średnie,
 • czynna licencja UEFA B,
 • minimum dwa lata praktyki szkoleniowej z licencją B lub 7-letni staż zawodniczy w Ekstraklasie,
 • zaświadczenie o niekaralności,
 • zaliczenie egzaminów wstępnych z praktyki i teorii.

Kurs UEFA PRO

Ostatni etap na ścieżce kariery trenera to kurs UEFA PRO. Rozszerza on kompetencje o prowadzenie drużyn na każdym szczeblu rozgrywek ze wszystkich europejskich lig. Jest to także najbardziej kosztowny kurs ze wszystkich (około 18 000 zł). Aby przystąpić do egzaminu UEFA PRO, należy spełnić poniższe wymagania:

 • minimum średnie wykształcenie,
 • dyplom trenera UEFA A,
 • udokumentowana praca trenera podczas co najmniej jednej rundy rozgrywkowej Ekstraklasy lub I Ligi z licencją A,
 • 3-letni staż pracy z zespołami II ligi lub młodzieżowej reprezentacji Polski/zespołami Młodej Ekstraklasy,
 • pół roku pracy jako trener II ligi w sezonie wiosennym skutkujący awansem do I ligi
 • zaliczenie egzaminów wstępnych z teorii i praktyki.

Ile zarabia trener piłki nożnej w Polsce?

Trenerzy w Polsce jak na europejskie standardy zarabiają stosunkowo mało, ale nadal są to kwoty kilkukrotnie wyższe od średniej krajowej. Oczywiście płace zależą od klasy rozgrywkowej, budżetu klubowego i osiągnięć. W Ekstraklasie najmniej zarabiają trenerzy drużyn, które dopiero awansowały do najwyższej klasy rozgrywkowej. Zarobki trenerów w tych klubach wahają się od 10 do 20 tysięcy złotych na miesiąc. Łatwo zatem obliczyć, że szkoleniowiec beniaminka może zgarnąć za sezon nawet ponad 150 tys. złotych.

Średnie pensje trenerów zespołów naszej rodzimej ligi to około 30 tys. złotych. Szkoleniowcy czołowych polskich klubów mogą liczyć na miesięczny przelew w kwocie od 50 do nawet 150 tysięcy złotych. Rocznie tacy trenerzy potrafią zainkasować ponad 500 tysięcy złotych.

Trener piłki nożnej zarobki w Europie

Astronomiczne kwoty w piłce nożnej nie kończą się na piłkarzach, menedżerowie również zarabiają miliony za sezon. Poniżsi światowej klasy menedżerowie nie mają łatwej pracy, są odpowiedzialni za wyniki swoich zespołów, personel, transfery, finanse i oczywiście muszą radzić sobie z gwiazdami i ich ego!

Najwyższe pensje są wypłacane trenerom, którzy zarządzają zespołami w najbardziej lukratywnych ligach krajowych w Anglii, Hiszpanii i Włoszech, a poniższe dane są szacunkowymi zarobkami 5 najlepiej opłacanych menedżerów piłkarskich w Europie.

1. Diego Simeone - 40 mln euro

Argentyński menedżer Atletico Madryt znajduje się na szczycie listy najlepiej opłacanych trenerów w Europie. 50-latek jest menedżerem Atletico Madryt od 2011 roku, a jego pensja wzrosła teraz do 40 milionów, prawie dwa razy więcej niż drugie miejsce w rankingu, które zajmuje Pep Guardiola. Simeone zarabia też dwa razy więcej niż jego sąsiad - trener Realu Madryt Carlo Ancelotti, którego pensja szacowana jest na 15 milionów.

2. Pep Guardiola - 23 miliony euro

Menedżer Manchesteru City jest najbardziej utytułowanym trenerem w Premier League w ciągu ostatnich kilku lat, więc nic dziwnego, że jest także jednym z najlepiej zarabiających trenerów. Hiszpan ma niesamowitą serię, zdobywając 4 z ostatnich 5 tytułów Premier League.

3. Jurgen Klopp - 17 mln euro

Klopp był jednym z najlepszych trenerów ostatniego roku i miał ogromny wpływ na grę Liverpoolu od czasu jego powołania w październiku 2015 roku. Pod jego rządami Liverpool wygrał Carabao Cup i FA Cup w poprzednim sezonie i przegrał tytuł Premier League o 1 punkt. Na mocnym drugim miejscu The Reds zanotowali 92 punkty i 28 zwycięstw w sezonie.

Klopp jest wart swojej pensji, zdobywając 6 trofeów dla Liverpoolu, w tym długo oczekiwany tytuł Premier League w 2020 roku i Ligę Mistrzów w 2019 roku. Liverpool przegrał finał Ligi Mistrzów 2022 z Realem Madryt, ich trzeci finał w turnieju w ciągu ostatnich 6 lat.

4. Antonio Conte - 16 mln euro

Były menedżer Chelsea, Juventusu i Interu Mediolan, Conte został mianowany nowym trenerem Tottenhamu Hotspur w listopadzie 2021 roku, a od czasu jego przybycia Conte całkowicie zmienił sposób gry zespołu, zapewniając sobie miejsce w Lidze Mistrzów. Ze Spurs zajął mocne czwarte miejsce w krajowej Premier League w ubiegłym sezonie. Włoski menedżer należy do wąskiego grona trenerów piłki nożnej z bardzo dużymi zarobkami.

5. Max Allegri - 9 mln

Massimiliano Allegri opuścił Real Madryt i wrócił do Juventusu w maju 2021 roku z 4-letnim kontraktem. Podobno zarabia 9 milionów rocznie. Allegri wcześniej trenował Juventus w latach 2014-2019, zdobywając z drużyną 11 trofeów, w tym 5 tytułów ligowych. Poprowadził Juventus do 2 finałów Ligi Mistrzów, gdzie przegrał z Barceloną i Realem Madryt.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u