Czy warto pojechać do Anglii autobusem? I co zobaczyć?

01 luty 2023
Autor:  Artykuł partnera
Czy warto pojechać do Anglii autobusem? I co zobaczyć?

Anglia przemierzana autobusem? Czy ma to sens w dobie tanich lotów? To zależy, czego oczekujemy od podróży - czy chodzi o szybkie przemieszczanie się z punktu A do B, czy też o poznawanie kraju z perspektywy nie tylko wielkich miast i znanych atrakcji turystycznych, czyli oglądanie jego prowincji, zaznajamianie się ze specyfiką terenu i realiami tam panującymi. Najważniejsze jest to, że dziś poza łatwością podróżowania, mamy duży wybór metod, jakimi chcemy to robić. Obecnie każdy może podróżować i planować swój wyjazd samodzielnie, dopasowując go do swoich preferencji.

Anglia jest dużym krajem - największym spośród państw tworzących Wielką Brytanię. Składa się na nią dziewięć regionów, każdy podzielony jeszcze na hrabstwa. Jest niezwykle różnorodna i ma do zaoferowania wiele atrakcji - nie tylko dla osób interesujących się historią, czy pragnących zwiedzać zabytki. Anglia może zachwycić krajobrazami, cudami natury i sielskością wiejskich wiosek. Znajduje się tam również wiele miejsc związanych z legendami, książkami i filmami oraz znanymi twórcami muzycznymi, a także - a może przede wszystkim liczne miejsca i obiekty związane z rodziną królewską.

Co zobaczyć w Anglii? - atrakcje na prowincji

Kraina Jezior - Lake District

Leżąca na północnym-zachodzie w hrabstwie Kumbria kraina to popularne wśród Brytyjczyków miejsce wypoczynku. Jak jej nazwa wskazuje, teren obfituje w jeziora, ale też liczne wodospady, pagórki oraz góry. To z tym regionem związani są tak zwani angielscy poeci jezior tworzący pod koniec XVIII wieku i będący pionierami romantyzmu. Na terenie Krainy Jezior leży najwyższy szczyt Anglii - Scafell Pike (978 m n.p.m). Obszar ten przyciąga rocznie prawie 18 milionów turystów, co nie przeszkadza, by chwilami poczuć się tam jak ostatni człowiek na ziemi - mały wobec ogromu i siły natury.

Peak District

Między dwoma dużymi miastami - Manchesterem i Sheffield leży najstarszy w Wielkiej Brytanii park narodowy (założony w 1951 roku). W jego granicach leży sześć różnych hrabstw. Znaleźć tam można wiele zapierających dech w piersiach widoków, szlaków turystycznych prowadzących w góry i do licznych jaskiń.

Znanymi atrakcjami w Peak District jest zamek Peveril oraz Dolina Jaskini (Cave Dale) czy nawis skalny Bamford Edge niedaleko rezerwatu Ladybower. Można znaleźć tam też rezydencję Chatsworth House wchodzącą w skład Treasures Houses of England - dziesięciu rezydencji, pałaców i zamków znajdujących się na terenie Anglii. Posiadłość Chatsworth znalazła się w ekranizacji „Dumy i Uprzedzenia” z 2005 roku oraz wielu innych filmach.

Stonehenge i West Kennet Long Barrow

Pochodząca z epok neolitu i brązu budowla, tak dobrze znana na całym świecie była prawdopodobnie miejscem kultu Księżyca i Słońca. Znaleźć ją można niecałe 13 kilometrów od miasta Salisbury w południowej Anglii. Stonehenge zostało zbudowane najprawdopodobniej około 3000 roku p.n.e. z matematyczną wręcz precyzją. Niedawno udowodniono, że największe bloki skalne z sarsenu (miejscowego piaskowca) pochodzą z okolic Marlborough Downs, około 25 kilometrów na północ od Stonehenge. Mniejsze, błękitne głazy także obecne w kręgu, znaleźć można jedynie w walijskich górach Preseli. Zagadką pozostaje jeszcze, jak w tak odległych czasach udało się przetransportować je z odległej o prawie 250 kilometrów Walii.

Stonehenge rocznie odwiedza ponad milion osób i z tego powodu, a także wysokich cen oraz niemożności zbliżenia się do kamieni, często wyjeżdżają rozczarowani, nie wiedząc że w okolicy można zobaczyć wiele tego typu pomników, kurhanów czy kopców. Przykładowo 40 kilometrów od Stonegenge znajduje się West Kennet Longbarrow. To neolityczne cmentarzysko, na które składają się nawet starsze niż w Stonehenge kamienie wykute z arsenu. Do tego atrakcja ta jest dostępna zupełnie za darmo.

Seven Sisters

Siedem Sióstr to nazwa kredowych klifów w hrabstwie East Sussex nad Kanałem La Manche między miasteczkami Seaford i Eastbourn. Należą do obszaru chronionego. Atrakcja jest bardzo widowiskowa, ale i niebezpieczna, i owiana niezbyt dobrą sławą. Już wielokrotnie zdarzało się, że spragnieni pięknych ujęć turyści, podchodzili za blisko do stromych i corocznie skracających się wskutek erozji krawędzi klifów, spadając w przepaść. Miejsce to może jednak zachwycić i przywodzić na myśl inną podobną i bardziej znaną atrakcję - białe klify w Dover.

Zamek w Warwick

Jest to średniowieczny zamek położony nad brzegiem malowniczej rzeki Avon w hrabstwie Warwick w środkowej Anglii zbudowany w 1068 roku przez Wilhelma Zdobywcę początkowo jako rezydencja drewniana. W XII wieku przekształcono ją w kamienną warownię, która na przestrzeni lat ulegała wielu różnym modyfikacjom i przebudowom. Obecnie na terenie zamku organizuje się wiele imprez tematycznych, a w jego wnętrzach udostępniane są do zwiedzania lochy czy sala z figurami woskowymi przedstawiającymi postacie, które na przestrzeni lat go odwiedziły.

Podróże po angielskiej prowincji

Kiedy dysponujesz większą ilością wolnego czasu i chcesz dobrze poznać angielskie cuda natury oraz mniejsze miasteczka i wsie, warto rozważyć podróżowanie autobusem. Na stronie przewoźnika autokarowego Sindbad można znaleźć połączenia i kupić bilety na autobusy do Anglii.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u