Elementy, które nie powinny znajdować się w Twoim CV

08 luty 2023
Autor:  Artykuł partnera
Elementy, które nie powinny znajdować się w Twoim CV

Idealne CV zawiera jedynie informacje istotne dla pracodawcy. Kluczowe są podstawowe dane osobowe (imię, nazwisko, data urodzenia), dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail), a także uporządkowane fakty na temat wykształcenia, kwalifikacji zawodowych oraz dotychczasowego zatrudnienia. Jakie elementy nie powinny się znaleźć w CV? Które błędy mogą być uznane za rażące do tego stopnia, że aplikacja nie zostanie wzięta pod uwagę?

Miejsce urodzenia, stan cywilny, pochodzenie

Curriculum vitae rozpoczyna się od podania podstawowych danych osobowych, czyli: imienia i nazwiska oraz daty urodzenia, następnie są w nim podawane dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail). Nie należy wpisywać do CV informacji o miejscu urodzenia, stanie cywilnym, narodowości, wyznawanej religii, orientacji seksualnej, przekonaniach politycznych czy też dzieciach. Trzeba się skupić na faktach istotnych z punktu widzenia pracodawcy, a nie szczegółach prywatnych.

Tytuł zawodowy / stopień naukowy

O ile CV na uczelnię lub do pracy w szkole może, a nawet powinno zawierać informację o tytule naukowym, o tyle w przypadku rekrutowania do pozostałych branż (niezwiązanych z edukacją) nie jest to wymagane - wystarczy prawidłowo opisana sekcja Wykształcenie.

Nieprofesjonalne zdjęcie

Zdjęcie w CV powinno być profesjonalne, ma ono na celu zaprezentowanie osoby starającej się o pracę. Należy unikać fotografii całego ciała, zdjęć z wakacji lub imprez czy też selfie robionych z ręki.

Sztampowe zwroty w podsumowaniu zawodowym

Wielu rekruterów zwraca uwagę na podsumowanie zawodowe w CV. W tej części curriculum vitae należy unikać oklepanych zwrotów (takich jak "punktualność", "komunikatywność", "umiejętność pracy w stresie"), nie jest to również odpowiednie miejsce na wymienianie umiejętności miękkich. Podsumowanie zawodowe powinno prezentować profil kariery zawodowej, a także krótko przedstawiać cele zawodowe na najbliższe lata.

Informacje o podstawówce, gimnazjum czy liceum

W sekcji Wykształcenie w CV nie ma miejsca na informacje o szkole podstawowej, gimnazjum czy liceum, chyba że jest to ostatni osiągnięty poziom edukacji i profil placówki odpowiada danemu stanowisku pracy.

Instagrampage, TikTok kanał

O ile odnośnik do LinkedIn w CV ma uzasadnienie, o tyle link do profilu na Facebooku, Instagramie bądź TikToku - nie, chyba że dana osoba stara się o zatrudnienie jako ekspert ds. Social Media.

Nieprofesjonalny adres e-mail

Śmieszny lub nawet kompromitujący adres e-mail w CV może całkowicie przekreślić szanse na wymarzone zatrudnienie. Należy się wystrzegać loginów innych niż imię i nazwisko oraz domen takich jak @buziaczek.pl, @amorki.pl czy też @autograf.pl.

Niepotrzebne języki obce

Znajomość języków obcych w CV jest ważna, ale tylko pod warunkiem, że dana osoba posługuje się nimi w stopniu przynajmniej średniozaawansowanym. Nie wolno kłamać w tej kwestii, ponieważ prawda szybko wyjdzie na jaw podczas rozmowy rekrutacyjnej. Do opisu poziomu znajomości danego języka najlepiej użyć międzynarodowej skali, czyli B1, B2, C1, C2 itd., warto również przygotować certyfikaty językowe na wypadek, gdyby dział HR o nie poprosił.

Niepotrzebne kursy i szkolenia

Curriculum vitae należy dopasować do ogłoszenia o pracę - dotyczy to w szczególności bloków takich jak Wykształcenie, Doświadczenie zawodowe czy Umiejętności. Warto wyeksponować te kursy i szkolenia w CV, które są aktualne i istotne dla danej branży. Nie należy się rozpisywać na temat szkoleń z marketingu albo IT, jeśli dana osoba stara się o pracę gastronomii, turystyce lub hotelarstwie. W CV powinny się znaleźć tylko te informacje, które będą interesować rekrutera, ponieważ na ich podstawie można stwierdzić predyspozycje do pracy na danym stanowisku.

Zainteresowania, hobby i wolontariat

Zainteresowania w CV to dobry pomysł, pod warunkiem, że aktywności realizowane w wolnym czasie nawiązują w jakiś sposób do charakteru pracy, o którą stara się dana osoba. To samo tyczy się wolontariatu. Dodatkowo w opisie hobby należy unikać ogólnikowych sformułowań, takich jak: "sport, muzyka, filmy". Jeśli w curriculum vitae zostały zamieszczone pasje, powinny one być konkretne, podkreślać pozytywne cechy kandydata oraz wyróżniać go na tle innych kandydatów:tek starających się o to samo stanowisko.

Oczekiwana wysokość wynagrodzenia

Dużym błędem jest podawanie w curriculum vitae wysokości wynagrodzenia w obecnej firmie lub poprzednich miejscach pracy. W CV nie wpisuje się także oczekiwanych widełek. Wszelkie kwestie związane z wynagrodzeniem należy omówić dopiero na etapie rozmowy rekrutacyjnej.

Nadmiar informacji w ostatniej części CV

Na zakończenie w CV trzeba umieścić zgodę na przetwarzanie danych, zgodną z aktualnie obowiązującym wzorem. Dokument nie wymaga daty, podpisu czy też formułki potwierdzającej, że informacje zamieszczone w curriculum vitae są zgodne ze stanem faktycznym.

Niepotrzebne referencje

Dawniej referencje w CV były wymagane, dziś przedstawia się je do wglądu jedynie wtedy, gdy dział HR o to poprosi. Warto zatem wydrukować odpowiednie zaświadczenia i wziąć je ze sobą na rozmowę rekrutacyjną, natomiast nie należy załączać stosu niepotrzebnych dokumentów do curriculum vitae.

Niepotrzebny list motywacyjny

W sytuacji, gdy pracodawca prosi w ogłoszeniu o list motywacyjny, trzeba go załączyć do CV - w przeciwnym razie aplikacja może zostać odrzucona już na starcie. W każdym innym przypadku okazuje się to zbędne. Niemile widziane jest również wysyłanie masowo takich samych, uniwersalnych listów motywacyjnych.

Powyżej znalazły się największe błędy związane z elementami CV, jakie można popełnić podczas starania się o pracę w nowej firmie. Załączanie do aplikacji niepotrzebnych dokumentów czy też podawanie danych nieistotnych z punktu widzenia działu HR może poskutkować odrzuceniem aplikacji. Z tego powodu podczas pisania curriculum vitae warto stosować się przede wszystkim do ogólnie przyjętych wzorów oraz zasad określonych w ogłoszeniu o pracę.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u