Kiedy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia... sprawdź, jakie działania podjąć

20 marzec 2023
Autor:  Artykuł partnera
Kiedy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia... sprawdź, jakie działania podjąć

Nie ulega wątpliwości, że każdy pracownik powinien z należytą starannością wypełniać swoje obowiązki wobec pracodawcy. Działa to jednak w dwie strony i oznacza, że każdy pracodawca musi przestrzegać prawnych zobowiązań wobec pracowników. Niekiedy jednak można spotkać się z łamaniem obowiązujących praw, czego efektem jest brak wynagrodzenia. Co zrobić w takiej sytuacji i jak rozpocząć walkę z pracodawcą? Odpowiedź znajdziesz poniżej! Czytaj dalej!

Wynagrodzenie z prawnego punktu widzenia, czyli prawo pracy w pigułce

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia nie później niż do 10 dnia kolejnego miesiąca. Warto wspomnieć, że pracownikowi w umowie musi zostać wskazany konkretny termin płatności. W żadnym wypadku nie może to być przedział określający kilka dni. Co w takim razie zrobić, kiedy przełożony ucieka od obowiązku lub notorycznie spóźnia się z wypłatą? Jednym ze sposobów jest wezwanie do zapłaty. Nie zawsze brak wypłaty jest celowym działaniem. Zdarzają się sytuacje, kiedy wynika ono z błędnego działania systemu. Jeśli jednak wiesz, że pracodawca świadomie ucieka od obowiązku, a Ty wykonujesz pracę za darmo, możesz zgłosić ten fakt do Państwowej Inspekcji Pracy. W składanym zgłoszeniu musisz dokładnie opisać całe zdarzenie. Po takim zgłoszeniu pracownik PIP ma prawo do przeprowadzenia kontroli, wydania nakazu wypłaty wynagrodzenia ze skutkiem natychmiastowym oraz nałożenia kary grzywny.

Odszkodowanie za brak wypłaty? Wyjaśniamy, jak je uzyskać

Ostatnim sposobem na dochodzenie wynagrodzenia za pracę jest skierowanie sprawy do sądu. Mamy tutaj dla Ciebie bardzo ważną informację - w sądzie możesz dochodzić nie tylko wynagrodzenia, ale również odsetek wynikających z opóźnienia oraz odszkodowania. Odszkodowanie stanowi rekompensatę za poniesione szkody powstałe przez brak wypłaty. Postępowanie sądowe należy rozpocząć od złożenia prawidłowo wypełnionego pozwu. Czy w tego typu sprawach pomoc adwokata jest konieczna? Tak! Nie tylko sprawdzi zasadność Twoich roszczeń, ale także oceni, o jak wysokie odszkodowanie możesz się starać. U boku profesjonalisty, jakiego znajdziesz na stronie przebindowski.com.pl, uporasz się z nieuczciwym pracodawcą, a co więcej zyskasz szansę na godną rekompensatę. Wielu pracowników wychodzi z błędnego założenia, że wygrana z pracodawcą graniczy z cudem. Nic bardziej mylnego! Kancelaria Adwokacka Macieja Przebindowskiego przeanalizuje Twoją sytuację i wskaże dostępne możliwości. Co więcej, pomoc adwokata może zniwelować konieczność skierowania sprawy do sądu poprzez przeprowadzenie negocjacji z pracodawcą. Nie zwlekaj, skorzystaj z porady prawnej i sprawdź, co w Twoim przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u