Inhalacje na zatoki - jak je przeprowadzić i z czego je robić?

09 maj 2023
Autor:  Artykuł partnera
Inhalacje na zatoki - jak je przeprowadzić i z czego je robić?

Problemy z zatokami dotykają bardzo dużą część społeczeństwa - zwłaszcza w tak zwanym okresie przejściowym, w którym temperatury bywają bardzo zmienne, a pogoda zdradliwa. W radzeniu sobie z nimi - zwłaszcza w ich łagodniejszej formie - ludzie bardzo często sięgają po preparaty dostępne bez recepty. Nie są one jednak jedyną rzeczą, z której w tym przypadku można skorzystać. Zapewne miałeś już okazję słyszeć o inhalacjach na zatoki. Ale jak tak właściwie je przeprowadzić, by były bezpieczne i skuteczne? Z czego je wykonywać? Czytaj dalej, a postaramy się Ci wszystko wyjaśnić.

Czym są inhalacje i czy pomagają?

Mianem inhalacji określa się działanie związane z podawaniem leku przez wdychanie go razem z powietrzem. Wykorzystywane są przede wszystkim do radzenia sobie z wszelkiego rodzaju dolegliwościami ze strony dróg oddechowych - zatkanym nosem, mokrym i suchym kaszlem, ale i chociażby z katarem. Doskonale sprawdzają się jednak również w przypadku chorób - w szczególności zapalenia zatok. Same w sobie mają też działanie nawilżające i oczyszczające, przez co wiele osób sięga po nie czysto profilaktycznie.

Inhalacje są czymś w pełni bezpiecznym i bezbolesnym. Co istotne, można je z powodzeniem przeprowadzać w domowych warunkach. Bez potrzeby korzystania ze specjalistycznych narządzi. Same w sobie również nie wywołują żadnych niepożądanych reakcji. Możesz je wykonywać nawet kilka razy dziennie (w zależności od nasilenia objawów), jednak najbardziej poleca się wykonywać 2-3 inhalacje w ciągu dnia. Warto też pamiętać o zbawiennym działaniu regularnych zabiegów tego typu. Zaleca się jednak wykonywanie ich przez maksymalnie siedem dni z rzędu - jeśli oczywiście mają pomóc w poradzeniu sobie z jakimiś dolegliwościami. Jeśli w tym razie nie odczujesz poprawy, powinieneś sięgnąć po poradę specjalisty.

Z czego wykonywać inhalacje na zatoki?

Zdecydowanie najpopularniejszą bazą inhalacyjną jest w tym momencie sól fizjologiczna, która jest wodnym roztworem chlorku sodu (w stężeniu 0,9%). Jest ona szeroko wykorzystywana w świecie medycznym, w pełni bezpieczna oraz znana ze swoich właściwości nawilżających i udrażniających drogi oddechowe. Zawsze możesz sięgnąć po jej hipertoniczne wersje, z większym stężeniem chlorku sodu. W tym przypadku jednak zaleca się konsultację z lekarzem. Inhalacje bardzo często przeprowadza się również z udziałem olejków eterycznych. Znakomicie w tym przypadku sprawdzi się olejek eukaliptusowy (znany ze swojego zbawiennego wpływu na zatoki), ale też sosnowy, lawendowy czy rozmarynowy. Olejek koniecznie musi być eteryczny - w sprzedaży są bowiem olejki zapachowe, które nie posiadają właściwości zdrowotnych i nie są produktami pochodzenia roślinnego.

Inhalacje na zatoki - jak je przeprowadzać?

Istnieje kilka sposobów na to, by wykonywać inhalacje na zatoki. Tym najprostszym i najchętniej stosowanym jest ten zakładający wykorzystanie miski z gorącą wodą. W tym przypadku dodajesz do niej wybrany przez siebie środek (olejek eteryczny lub sól fizjologiczną), a następnie pochylasz się tuż nad nią, przykrywając głowę ręcznikiem. Za pomocą spokojnych i powolnych wdechów, wdychasz parę wodną. Najlepiej robić to przez około 10 minut.

Drugi sposób zakłada wykorzystanie tak zwanego nebulizatora - specjalnego urządzenia, które zamienia płynny lek w aerozol. Po tę metodę jednak najczęściej sięga się właśnie w przypadku podawania leków. Jeśli po zabieg sięgasz profilaktycznie lub w celu radzenia sobie z łagodnymi dolegliwościami, zawsze możesz sięgnąć po klasyczny inhalator. Dostępny w każdej aptece, jest prosty w użytkowaniu. Pamiętaj jednak, by wybrać odpowiedni sprzęt. Ma to olbrzymi wpływ na skuteczność całego zabiegu.

Podsumowanie

Inhalacje są jedną z tych rzeczy, po które z powodzeniem możesz sięgać w przypadku bólu zasad. Udrażniają drogi oddechowe i nawilżają, a przez to też przynoszą ulgę w stanach zapalnych oraz infekcjach. Pamiętaj jednak, by sięgając po nie przeprowadzać je w sposób prawidłowy. Tak, aby wycisnąć z nich maksimum i cieszyć się oczekiwanymi rezultatami płynącymi z ich wykorzystania.

Źródła:
https://e-recepta.net/blog/inhalacje-na-zatoki-z-czego-i-jak-je-wykonac/Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u