Inhalacje na zatoki – jak je przeprowadzić i z czego je robić?

Problemy z zatokami dotykają bardzo dużą część społeczeństwa – zwłaszcza w tak zwanym okresie przejściowym, w którym temperatury bywają bardzo zmienne, a pogoda zdradliwa. W radzeniu sobie z nimi – zwłaszcza w ich łagodniejszej formie – ludzie bardzo często sięgają po preparaty dostępne bez recepty. Nie są one jednak jedyną rzeczą, z której w tym przypadku można skorzystać. Zapewne miałeś już okazję słyszeć o inhalacjach na zatoki. Ale jak tak właściwie je przeprowadzić, by były bezpieczne i skuteczne? Z czego je wykonywać? Czytaj dalej, a postaramy się Ci wszystko wyjaśnić.

Czym są inhalacje i czy pomagają?

Mianem inhalacji określa się działanie związane z podawaniem leku przez wdychanie go razem z powietrzem. Wykorzystywane są przede wszystkim do radzenia sobie z wszelkiego rodzaju dolegliwościami ze strony dróg oddechowych – zatkanym nosem, mokrym i suchym kaszlem, ale i chociażby z katarem. Doskonale sprawdzają się jednak również w przypadku chorób – w szczególności zapalenia zatok. Same w sobie mają też działanie nawilżające i oczyszczające, przez co wiele osób sięga po nie czysto profilaktycznie.

Inhalacje są czymś w pełni bezpiecznym i bezbolesnym. Co istotne, można je z powodzeniem przeprowadzać w domowych warunkach. Bez potrzeby korzystania ze specjalistycznych narządzi. Same w sobie również nie wywołują żadnych niepożądanych reakcji. Możesz je wykonywać nawet kilka razy dziennie (w zależności od nasilenia objawów), jednak najbardziej poleca się wykonywać 2-3 inhalacje w ciągu dnia. Warto też pamiętać o zbawiennym działaniu regularnych zabiegów tego typu. Zaleca się jednak wykonywanie ich przez maksymalnie siedem dni z rzędu – jeśli oczywiście mają pomóc w poradzeniu sobie z jakimiś dolegliwościami. Jeśli w tym razie nie odczujesz poprawy, powinieneś sięgnąć po poradę specjalisty.

Z czego wykonywać inhalacje na zatoki?

Zdecydowanie najpopularniejszą bazą inhalacyjną jest w tym momencie sól fizjologiczna, która jest wodnym roztworem chlorku sodu (w stężeniu 0,9%). Jest ona szeroko wykorzystywana w świecie medycznym, w pełni bezpieczna oraz znana ze swoich właściwości nawilżających i udrażniających drogi oddechowe. Zawsze możesz sięgnąć po jej hipertoniczne wersje, z większym stężeniem chlorku sodu. W tym przypadku jednak zaleca się konsultację z lekarzem. Inhalacje bardzo często przeprowadza się również z udziałem olejków eterycznych. Znakomicie w tym przypadku sprawdzi się olejek eukaliptusowy (znany ze swojego zbawiennego wpływu na zatoki), ale też sosnowy, lawendowy czy rozmarynowy. Olejek koniecznie musi być eteryczny – w sprzedaży są bowiem olejki zapachowe, które nie posiadają właściwości zdrowotnych i nie są produktami pochodzenia roślinnego.

Inhalacje na zatoki – jak je przeprowadzać?

Istnieje kilka sposobów na to, by wykonywać inhalacje na zatoki. Tym najprostszym i najchętniej stosowanym jest ten zakładający wykorzystanie miski z gorącą wodą. W tym przypadku dodajesz do niej wybrany przez siebie środek (olejek eteryczny lub sól fizjologiczną), a następnie pochylasz się tuż nad nią, przykrywając głowę ręcznikiem. Za pomocą spokojnych i powolnych wdechów, wdychasz parę wodną. Najlepiej robić to przez około 10 minut.

Drugi sposób zakłada wykorzystanie tak zwanego nebulizatora – specjalnego urządzenia, które zamienia płynny lek w aerozol. Po tę metodę jednak najczęściej sięga się właśnie w przypadku podawania leków. Jeśli po zabieg sięgasz profilaktycznie lub w celu radzenia sobie z łagodnymi dolegliwościami, zawsze możesz sięgnąć po klasyczny inhalator. Dostępny w każdej aptece, jest prosty w użytkowaniu. Pamiętaj jednak, by wybrać odpowiedni sprzęt. Ma to olbrzymi wpływ na skuteczność całego zabiegu.

Podsumowanie

Inhalacje są jedną z tych rzeczy, po które z powodzeniem możesz sięgać w przypadku bólu zasad. Udrażniają drogi oddechowe i nawilżają, a przez to też przynoszą ulgę w stanach zapalnych oraz infekcjach. Pamiętaj jednak, by sięgając po nie przeprowadzać je w sposób prawidłowy. Tak, aby wycisnąć z nich maksimum i cieszyć się oczekiwanymi rezultatami płynącymi z ich wykorzystania.

Źródła:
https://e-recepta.net/blog/inhalacje-na-zatoki-z-czego-i-jak-je-wykonac/