Kiedy należy zdejmować soczewki kontaktowe? Sprawdź, jakie są zasady higieny w zakładaniu i zdejmowaniu soczewek!

11 maj 2023
Autor:  Artykuł partnera
Kiedy należy zdejmować soczewki kontaktowe? Freepik

Soczewki kontaktowe znacząco ułatwiają wykonywanie codziennych czynności, zwłaszcza w przypadku osób aktywnych. Niemniej jednak w większości przypadków nie można nosić ich przez całą dobę. Jakie są zasady prawidłowego zakładania i zdejmowania soczewek?

W jaki sposób założyć soczewki kontaktowe?

Pytanie, jak zakładać soczewki, nurtuje przede wszystkim osoby, które do tej pory nosiły okulary. Choć zadanie to wydaje się trudne, w rzeczywistości wymaga jedynie przestrzegania podstawowych zasad. Przede wszystkim należy upewnić się, że soczewka jest odwrócona w dobrą stronę - wyglądem powinna przypominać miseczkę. Następnie umieszcza się ją na opuszku palca wskazującego, który zbliża się do oka, jednocześnie lekko odsuwając dolną powiekę. Soczewki zawsze należy ustawić w centralnej części oka, zapewniając sobie odpowiednią jakość widzenia. 

Zdejmowanie soczewek krok po kroku

Wiadomo już, jak zakładać soczewki, pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób należy je ściągnąć? Zdejmowanie soczewek nie jest skomplikowane - wystarczy tylko wykonywać ruchy pewnie, a jednocześnie precyzyjnie. Środkowym palcem przytrzymuje się powiekę dolną, a palcami drugiej ręki powiekę górną. Palcem wskazującym należy dotknąć soczewki, delikatnie przesuwając ją w dół. W ostatnim kroku łapie się ją palcem wskazującym oraz kciukiem. 

Kiedy należy zdjąć soczewki?

Kwestia tego, jak zdjąć soczewki, nie wydaje się problematyczna, jednak należy jeszcze wiedzieć, kiedy właściwie trzeba to zrobić. Otóż soczewki ściąga się każdorazowo przed pójściem spać. Ponadto nie można mieć ich na sobie biorąc prysznic lub kąpiąc się w basenie czy w innym zbiorniku wodnym. Bezwzględnie trzeba zdjąć je, jeśli do oka dostało się ciało obce, soczewka uległa uszkodzeniu bądź powoduje znaczący dyskomfort. Soczewki kontaktowe, co do zasady,  zdejmuje się również przed badaniem okulistycznym. 

Zakładanie i zdejmowanie soczewek - podstawowe zasady higieny

Wiedza teoretyczna dotycząca tego, jak zakładać soczewki oraz jak ściągnąć soczewki przydaje się zwłaszcza osobom, które dotychczas nie miały okazji ich nosić. Niemniej jednak bardzo ważne jest również zapoznanie się z podstawowymi zasadami higieny, których bezwzględnie należy przestrzegać, chroniąc się przed rozwojem infekcji i chorób oczu. Przed założeniem czy zdjęciem soczewki każdorazowo trzeba umyć i zdezynfekować ręce. Bardzo ważne jest uzupełnianie pojemniczka na soczewki odpowiednią dawką płynu. Soczewki zawsze zakłada się i zdejmuje w tej samej kolejności - jest to bardzo istotne zwłaszcza dla osób mających różne wady wzroku. 

Jak stosować soczewki jednodniowe, a jak wielokrotnego użytku?

Zasady zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych jednodniowych oraz wielokrotnego użytku są dokładnie takie same. Niemniej jednak produkty jednorazowe należy zutylizować bezpośrednio po wydobyciu z oka, natomiast soczewki wielorazowe przechowuje się w specjalnym pudełeczku wypełnionym płynem. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, tak aby na powierzchni soczewek nie gromadziły się patogeny. 



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u