Na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Dotyczy to także zapewnienia pracownikom niezbędnego wyposażenia, w tym środków ochrony osobistej. Sprawdźmy, jak wyglądają obowiązki pracodawcy w dziedzinie odzieży roboczej.
Odzież robocza ma za zadanie zapobiegać zabrudzeniu lub zniszczeniu własnej odzieży pracownika, a także chronić jego ciało przed nieszkodliwymi zabrudzeniami. Z kolei odzież ochronna, czyli odzież BHP, zabezpiecza noszącą ją osobę przed szkodliwymi lub niebezpiecznymi warunkami panującymi w miejscu pracy: wysokimi bądź niskimi temperaturami, substancjami chemicznymi lub biologicznymi, iskrami i płomieniami, olejami i smarami, obrażeniami mechanicznymi, wyładowaniami elektrostatycznymi, itd. Często jest używana w zestawie z innymi środkami ochrony osobistej. Musi spełniać normy BHP, posiadać odpowiednie certyfikaty oraz być stosowana zgodnie z warunkami i przepisami w miejscu pracy.
Odzież BHP – obowiązki pracodawcy
Zgodnie z art. 237 par. 1, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odzież i obuwie robocze, spełniające wymogi Polskich Norm, jeśli:
– własna odzież pracownika może ulec zniszczeniu;
– stosowanie odzieży roboczej jest niezbędne ze względu na wymagania techniczne, sanitarne lub zachowanie procedur BHP.
W świetle prawa zatem kluczową rolę odgrywają warunki, w jakich odbywa się wykonywanie obowiązków zawodowych. Pracodawca powinien określić w regulaminie wewnątrzzakładowym zasady, wedle których pracownicy wyposażani są w odzież i obuwie robocze. W porozumieniu z zatrudnionymi osobami może on określić także stanowiska pracy, na których dozwolone jest używanie własnej odzieży i obuwia roboczego, pod warunkiem spełnienia przez nie wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy. Są jednak sytuacje, kiedy pracownikowi NIE WOLNO korzystać z własnych ubrań i butów. Dzieje się tak w przypadku:
– stanowisk, na których praca związana jest z bezpośrednią obsługą maszyn i urządzeń technicznych;
– wykonywanie pracy powoduje intensywne brudzenie bądź skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo substancjami biologicznie zakaźnymi.
Podsumowując, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odzież roboczą BHP (ochronną), kiedy praca odbywa się w potencjalnie szkodliwych dla zdrowia i niebezpiecznych warunkach.
Odzież BHP – czym powinna się odznaczać?
Ze względu na pełnienie funkcji ochronnej, odzież robocza BHP (identycznie, jak obuwie ochronne) musi być wytrzymała, trwała i odporna na uszkodzenia. Sama w sobie nie może powodować podrażnień, obrażeń ani dyskomfortu, toteż powinna być wykonana na materiałów wysokiej jakości, przyjemnych w dotyku, a przede wszystkim dostosowanych do warunków panujących w danym miejscu pracy. Istotne jest zapewnienie pracownikowi także komfortu, w tym termicznego, oraz swobody ruchów, strój roboczy nie może więc być zbyt ciasny, lecz powinien dokładnie przylegać do sylwetki noszącej go osoby. Kolejną ważną cechą jest praktyczność i ergonomia, dlatego przy wyborze odzieży roboczej warto zwracać uwagę choćby na liczbę, wielkość oraz rozlokowanie kieszeni. Co najważniejsze, ubrania takie spełniać muszą wymogi BHP i posiadać odpowiednie certyfikaty.
Gdzie szukać dobrej odzieży roboczej? Takim miejscem jest oczywiście sklep BHP z szeroką, bogatą ofertą certyfikowanych, wysokojakościowych produktów w atrakcyjnych cenach.
Więcej o tym, jak wybrać najlepszy strój BHP, i jaką odzież preferują pracownicy, przeczytać można tutaj: https://dawpol-bhp.pl/module/ets_blog/blog?id_post=25.