Zastosowanie wrotyczu w ogrodzie

07 wrzesień 2023
Autor:  Artykuł partnera
Zastosowanie wrotyczu w ogrodzie

Piękny ogród zawsze robi ogromne wrażenie, prawda? Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że stworzenie pięknego ogrodu to nigdy nie jest zadanie zaliczające się do najprostszych. O szczegółach można powiedzieć wiele, aczkolwiek teraz skoncentrujemy się na zastosowaniu wrotyczu w ogrodzie.

Czym jest wrotycz?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że wrotycz pospolity to gatunek rośliny, który należy do rodziny astrowatych. Gatunek ten można odnaleźć w całej Europie, jak i na obszarach Azji, gdzie mamy do czynienia z umiarkowanym klimatem. Na innych obszarach też można szukać wrotyczu, aczkolwiek trudno wskazać, gdzie konkretnie można spodziewać się tej rośliny.

Warto też mieć świadomość tego, że mowa o gatunku, który znajduje zastosowanie w lecznictwie. Jeśli chodzi o ziołoleczenictwo, o wrotyczu jest mowa od setek lat. Ważne jest również to, że nie chodzi w tym momencie wyłącznie o niezwykle korzystne działanie. Duże znaczenie ma także wszechstronność. Wrotycz sprawdzi się w przypadku działania zewnętrznego i wewnętrznego. Można rozmawiać o działaniu rozkurczowym, przeciwzapalnym i antybakteryjnym.

Z drugiej strony wrotycz uznawany jest za roślinę trującą – ma to związek z zawartością tujonu. Można nawet usłyszeć o halucynacjach!

Wrotycz w ogrodzie

To wszystko może zniechęcić wiele osób do zdecydowania się na wrotycz w ogrodzie. Niemniej jednak to wciąż nie wszystko, co powinno się wiedzieć. Wystarczy pomyśleć sobie choćby o utrzymaniu zdrowego ogrodu. Jednym z najważniejszych elementów jest skuteczna ochrona roślin przed szkodnikami i robakami. Walka ze szkodnikami może przybierać różne formy, aczkolwiek nie ulega wątpliwości, że w tej walce duże znaczenie może mieć właśnie wrotycz. Zioło to działa głównie dzięki zapachowi, który przypomina kamforę. Wiele owadów tego zapachu zwyczajnie nie znosi. Dobrze też wiedzieć, że na rynku dostępne są gotowe preparaty na bazie wrotyczu. Istotne jest także to, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wiele mikstur przygotować samodzielnie.

Można również powiedzieć, że mowa o doskonałym dodatku do kompozycji krajobrazu. Wystarczy zwrócić uwagę na liście, piękne kwiaty i niesamowity aromat.

Przygotowywanie preparatów na bazie wrotyczu

Gdyby przygotowywanie preparatów na bazie wrotyczu sprawiało jakieś trudności, czas zapoznać się z kilkoma przepisami.

W przypadku wyciągu z wrotyczu potrzeba 10 litrów wody oraz 300 g ziela lub 30 g suszu. Zalewamy ziele/susz i odstawiamy na 24 godziny. Preparat powinno się od razu zużyć przecedzony i rozcieńczony z wodą. Proporcja 1:2. Środek można wykorzystać choćby przeciw mszycom czy larwom owocówek i gąsienicom bielinków. Koniecznie trzeba też pamiętać o tym, że wyciąg z wrotyczu nie nadaje się do przechowywania. Musi zostać zużyty w dniu przygotowywania bądź w kolejnym. Pozostałości mogą zostać wykorzystane do przefermentowania na gnojówkę.

Do wywaru z wrotyczu potrzeba 10 litrów wody, mocz oraz 500 g ziela lub 75 g suszu. Zalewamy ziele/susz i odstawiamy na dobę. Po upływie doby gotować przez 20 minut. Kiedy wystygnie, należy przecedzić. Ponadto rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:5. Wywar z wrotyczu można wykorzystać do zwalczania pchełek, kwieciaków czy roztoczy truskawkowych. Wywar z wrotyczu można przechowywać przez okres trzech miesięcy. Wystarczy, tylko aby gorący wywar został zamknięty w słoiku.

Do przygotowania gnojówki z wrotyczu potrzeba 10 litrów wody i kilogram pociętych liści wrotyczu. Liście zalewamy i pozostawiamy do sfermentowania. Fermentacja może trwać 2-4 tygodnie. Miksturę raz dziennie wymieszać. Roztwór jest gotowy wtedy, gdy przestaje się pienić i staje się klarowny. Gnojówka może posłużyć do zwalczania mrówek w ogrodzie (bez rozcieńczania), jak i jako oprysk na mszyce (po rozcieńczaniu 1:15).



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u