Punkty karne w 2023 - Ile można mieć i jak je sprawdzić?

31 październik 2023
Autor:  Artykuł partnera
Punkty karne w 2023 - Ile można mieć i jak je sprawdzić?

Punkty karne to nie tylko narzędzie służące do karania kierowców za naruszenia przepisów ruchu drogowego, ale przede wszystkim mechanizm mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Wprowadzenie limitu w punktach karnych w przypadku kierowców ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Limit punktów karnych w 2023 roku

Każde naruszenie przepisów ruchu drogowego, za które przyznawane są punkty karne, zbliża kierowcę do granicy, po której przekroczeniu może stracić prawo do kierowania pojazdem. W 2023 roku system punktów karnych został nieco zmodyfikowany. Maksymalna liczba punktów karnych, jaką można posiadać, zależy od stażu kierowcy:

  • 20 punktów – dla tych, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok. Jest to grupa najbardziej narażona na popełnianie błędów, dlatego limit jest niższy.
  • 24 punkty – dla doświadczonych kierowców, którzy posiadają uprawnienia powyżej roku.

Jak sprawdzić swoje punkty karne?

Jeżeli zależy Ci na sprawdzeniu punktów karnych (https://www.wowpolisa.pl/p/jak-sprawdzic-ilosc-punktow-karnych-poradnik/83.html), to istnieje kilka sposobów, aby to sprawdzić. Najprostszym i najszybszym jest skorzystanie z profilu zaufanego. Po jego założeniu, odwiedź stronę obywatel.gov.pl, a następnie przejdź do zakładki „Kierowcy i pojazdy”. Tam znajdziesz opcję „Sprawdź swoje punkty karne”. Jeśli nie posiadasz profilu zaufanego, możesz udać się osobiście do dowolnego komisariatu policji. Tam, po okazaniu dokumentu tożsamości, otrzymasz informację o liczbie zgromadzonych punktów karnych.

Dlaczego warto regularnie sprawdzać liczbę punktów karnych?

Każdy z nas, kierując pojazdem, stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, ile masz punktów karnych? Znając ich liczbę, możemy lepiej zrozumieć nasze zachowanie na drodze i ewentualnie skorygować błędy. Sprawdzając regularnie punkty karne online, unikasz nieprzyjemnych niespodzianek, takich jak cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdów. W końcu nikt z nas nie chce nagle dowiedzieć się, że stracił prawo jazdy. Ponadto, jeśli zbliżasz się do limitu, warto wiedzieć, kiedy warto zastanowić się nad kursem redukującym punkty. W końcu każdy punkt przypisany do twojego konta to efekt jakiegoś naruszenia. Dbanie o niską liczbę punktów karnych to nie tylko troska o własne bezpieczeństwo, ale też o innych uczestników ruchu drogowego. Warto więc mieć na uwadze, ile punktów zostało nam przyznanych i działać z myślą o wspólnym dobru na drodze.

Konsekwencje przekroczenia limitu punktów karnych

Każdy kierowca powinien pamiętać, że punkty karne nie są tylko cyframi. Gdy przekroczy się dozwolony limit punktów karnych, konsekwencje są poważne. Nie chodzi tylko o brak możliwości prowadzenia pojazdów, ale również o konieczność poddania się badaniu psychologicznemu. To ważne, by zrozumieć, że w ruchu drogowym nie ma miejsca na błędy. Dla tych, którzy zdobyli swoje pierwsze prawo jazdy mniej niż rok temu, sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Przekroczenie 20 punktów karnych oznacza, aby móc ponownie prowadzić pojazdy należy zdać egzamin sprawdzający kwalifikacje.

Kasowanie punktów karnych

Jeśli czujesz, że zbliżasz się do niebezpiecznej liczby punktów karnych, istnieje sposób, by nieco je zredukować. Od 17 września 2023 roku możesz skorzystać z kursów w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Uczestnicząc w nich, masz szansę na kasowanie punktów karnych. Więcej informacji znajdziesz na https://www.wowpolisa.pl/p/kasowanie-punktow-karnych-e28094-jak-to-zrobic-przepisy-w-2023/84.html.To nie tylko okazja do „odświeżenia” swojego konta punktowego, ale przede wszystkim szansa na przypomnienie sobie fundamentalnych zasad ruchu drogowego.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u